تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١١/٠٩ |
موضوع مقاله:  بهداشت و سلامت
نوع مقاله :  شهرداری همدان
 
 
   
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه

 

تفکیک زباله فرآیندی ساده است که میبایست از مبدأ و از خانه آغاز شود.  شعار امسال در روز جهانی زمین، « پایان آلودگی پلاستیکی » است. برای تفکیک زباله میبایست عناصر مختلف تشکیل دهنده زبالهها شناخته و براساس راهنماییهای موجود آنها را از هم تفکیک کنید. با عمل تفکیک زباله میتوان از افزایش روزافزون زبالههای شهری، کارخانهای و غیره جلوگیری به عمل آورد. عدم جمع آوری زباله به صورت تفکیک شده هزینههای گزافی به دوش همه مردم یک شهر یا یک جامعه خواهد گذاشت و محیط زیست را در خطر نابودی قرار خواهد داد. سلامت دات لایف در نظر دارد در این نوشته دلیل تفکیک زباله و چگونگی آن را برای شما توضیح دهد. تفکیک زباله چرا و چگونه؟

*هدف از تفکیک زباله

به گزارش سایت پزشکان بدون مرز، عدم کنترل پسماند و زبالهها در مناطق صنعتی، شرکتها و مناطق شهری باعث افزایش روز افزون زیانهای بهداشتی و اقتصادی میگردد. در واقع عمل تفکیک زباله به عملیات بازیافت زباله کمک شایانی خواهد کرد و هزینه و زیانهای مرحله بازیافت را به حداقل میرساند. لذا اگر این زبالهها و پسماندها قبل از اینکه روی هم انباشته شوند، از هم تفکیک شوند و با جداسازی بهنگام و درست بازیافت شوند، عملیات بازیافت موفق آمیزتر صورت خواهد گرفت.

در بحث جداسازی، زبالههای صنعتی و بیمارستانی از زبالههای شهری، اهمیت بیشتری دارند. با توجه به رشد جمعیت و کاهش منابع طبیعی موضوع بازیافت زباله از الزامات شهرهای بزرگ و صنعتی گردیده است. بنابراین اولین قدم برای این کار تفکیک زبالهها بر اساس نوع زباله میباشد.

*چگونگی تفکیک زباله در خانه

تفکیک زباله در منزل، فرآیند بسیار سادهای است که با چند بار انجام دادن آن، به یک عادت مفید و روزمره تبدیل خواهد شد. در قدم اول برای بازیافت زباله‌‌ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسماندههای آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله‌‌ها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و به رفتگر تحویل داد.

این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست تبدیل میکنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده میکنند. در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زبالهها جدا کنیم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.

گفته میشود میتوان پسماندهای آشپزخانه و غذا را در زمین دفن و کمپوست تولید کرد، اما واقعا چنین کاری در زندگیهای آپارتمان نشینی امروزی، نزدیک به محال است و همین که زبالهتر را که جذب زمین میشود، جدا از زبالههای خشک قرار دهیم، کمک بسیار بزرگی به صنعت بازیافت کرده ایم.

*تفکیک زبالههای تر

– زباله هایتر شامل پسماندههای مواد غذایی، پوست میوه، سبزیجات غیرقابل مصرف و غیره میباشد و حدود ٧٠ درصد زبالههای تولید شده در کشورمان را تشکیل میدهند.

– زبالههای تر، فسادپذیر بوده و ارزش بسیار زیادی از نظر استفاده مجدد و بازیافت دارند.

– در مناطق روستایی، استفاده مجدد از زباله هایتر بیشتر بصورت تأمین غذای دام و طیور مطرح است.

– زباله هایتر قابلیت بازیافت از طریق تبدیل به کود را دارند، از این کود میتوان به عنوان ماده کمکی برای بهبود کیفیت خاکهای کشاورزی استفاده نمود.

– مخلوطی از فضولات حیوانی و زباله هایتر برای تولید کود کمپوست بسیار مناسب خواهد بود.

– تولید کود کمپوست بروش هوازی مشکل ایجاد بو در روش بیهوازی را برطرف مینماید.

– مناسبترین روش هوادهی توده کمپوست در مناطق روستایی، زیر و رو کردن متناوب توده میباشد.

– با تبدیل زباله هایتر به کمپوست، بیش از نیمی از زبالههای تولید شده کاهش یافته و هزینههای جمع آوری، حمل و نقل و دفن آنها نیز کاهش مییابد. ضمن اینکه آلودگی محیط زیست ناشی از زباله هایتر نیز از بین خواهد رفت.

*تفکیک زبالههای خشک

– زباله خشک، در صورت تفکیک شدن میتواند دوباره جذب صنعت شود.

– زبالههای خشک شامل کاغذ، شیشه، پلاستیک، فلزات، چوب، پارچه و غیره میباشد.

– زبالههای خشک ارزش بسیار زیادی از نظر استفاده مجدد و بازیافت دارند.

– جهت کاهش خطرات بهداشتی و هزینههای جداسازی، بهتر است زبالههای خشک را در مبدا تولید (منزل، مغازه و غیره) با زباله هایتر مخلوط ننموده و بصورت جداگانه جمع آوری و نگهداری نماییم.

– زبالههای خشک را میتوان برای مدتی در جای مناسب نگهداری کرده و در موقع مناسب به مراکز بازیافت تحویل داد.

– با دور ریختن زبالههای خشک، علاوه بر هدر دادن منابع قابل استفاده و با ارزش، محیط زیست آلوده خواهد شد. موادی مثل پلاستیک سالهای طولانی در طبیعت باقی مانده و تجزیه نمیشوند. بنابراین باعث آلودگی آب، خاک و هوا خواهند شد.

– سوزاندن لاستیکهای فرسوده اتومبیلها و انواع پلاستیکها در فضای آزاد باعث پخش مواد زیان آور و سرطان زا در هوای محیط میشود.

– شیشه معمولی را میتوان تا دفعات بیشمار بازیافت کرد زیرا شیشه فرسوده نمیشود. هر بطری شیشه نوشابه را میتوان تا ١۵ بار برای مصارف خوراکی بازیافت کرد. شیشههای سبز و قهوهای رنگ نوشابه جزء مواد قابل بازیافت هستند.

لذا برای جمع آوری، تفکیک زباله و بازیافت آن باید:

١ ٫ زباله هایتر و خشک را بشناسید.

٢ ٫ زباله هایتر را جداگانه و زبالههای خشک را نیز جداگانه نگهداری نمایید.

٣ ٫ از زباله هایتر به عنوان غذای دام و طیور استفاده نمایید.

۴ ٫ زباله هایتر را پس از تبدیل به کمپوست به عنوان کود در کشاورزی استفاده نمایید.

۵ ٫ زبالههای خشک را جمع آوری و هر چند وقت یکبار به مراکز تبدیل و بازیافت تحویل دهید.

۶ ٫ از سوزاندن زباله خودداری نمایید.

• نکته بسیار مهمی که باید در تفکیک زباله به آن دقت کنیم، تفکیک زباله خطرناک از سایر زبالههای خشک وتر است. بسیاری از زبالههای بیمارستانی و حتی پسماند انواع باتریهای یکبار مصرف در صورت رعایت نکردن اصول ایمنی برای دفع، میتواند خطرات زیست محیطی جبران ناپذیری به بار آورد.

•زبالههای خطرناک به مواد زاید جامدی اطلاق میشود که موجب خطر برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده میشوند. این مواد که به سادگی تجزیه پذیر نیستند، اگر در شرایط مساعد بیولوژیکی انباشته شوند، تکثیر میشوند و عوامل نامساعد دیگری را در محیط به وجود میآورند. مواد زاید سمی و خطرناک، قابلیت احتراق، انفجار و خورندگی دارند. پسماندهای بیمارستانی نیز میتوانند بیماریهای خطرناکی برای انسان و دیگر موجودات زنده ایجاد کنند.

*فواید تفکیک زباله

تفکیک و جداسازی زباله و بازیافت آنها برای محیط زیست فواید سودمند و ارزشمندی دارد. با تفکیک شدن زبالههای قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت میتوان از زبالههای قابل بازیافت برای تولید محصولات جدید استفاده کرد و به جای استفاده از منابع طبیعی، مواد بازیافتی را به کار برد و در مصرف منابع طبیعی صرفهجویی کرد.

از دیگر فواید تفکیک زباله و بازیافت آن میتوان به صرفهجویی در مصرف انرژی اشاره کرد. درست است برای بازیافت مواد زائد هم احتیاج به انرژی است ولی مقدار انرژی که برای بازیافت زبالههای تفکیک شده بکار برده میشود، کمتر از این مقدار است. همچنین انرژی که در زمان تولید محصولات جدید با مواد خام مصرف میشود، خیلی بیشتر از مقدار انرژی است که همان محصولات از مواد بازیافتی تولید میشوند.

 
     
  منبع مقاله:  هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مقالات و نوشته های شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان