تاریخ انتشار : ١٣٩۴/١١/٠٣ |
موضوع مقاله:  دانش و زندگی
نوع مقاله :  شهرداری همدان
 
 
   
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه

 

نخستين گام در مديريت زبالههاي منزل، آن است كه دورريزها را كم كنيم؛ از مواد و كالاها درست استفاده كنيم؛ راههاي استفاده مجدد را ياد بگيريم و در نهايت زبالههاي منزل را تفكيك كنيم يعني زبالههاي خشك مانند كاغذ، مقوا، پارچه، كاغذ، شيشه، پلاستيك، چوب و... را از زبالههاي تر مانند پسماند ميوهها، سبزيجات و مواد غذايى و تفاله چاى و... را در دو كيسه جداگانه مخصوص بريزيم.

از ظروف بادوام و چندبار مصرف براي غذاخوري يا نگهداري مواد غذايي استفاده كنيد.

از روميزيهاي پارچهاي به جاي نوع يكبار مصرف آن استفاده كنيد.

از ليوانهاي فلزي به جاي فنجان و ليوان يكبار مصرف كاغذي يا پلاستيكي استفاده كنيد.

از محصولات و كالاهايي استفاده كنيم كه در بستهبنديهاي قابل بازيافت به بازار ارائه شدهاند.

به جاي خريد اسباببازي يا لوازم جديد سعي كنيد از لوازم و اسباب بازيهاي دوستانتان به صورت مشترك استفاده كنيد.

از شويندههاي آلي ارزانتر و كمخطرتر استفاده كنيد مانند سركه سفيد و عصاره ليمو (كه لكهاي چربي را ميزدايد) و جوش شيرين استفاده كنيد.

مواد بيمصرف را ميتوان با تغييراتي روي آنها دوباره استفاده كرد. راههاي موجود براي امكان استفاده مجدد از اشيا بسيار زياد است. تنها چيزي كه ما نياز داريم اين است كه با استفاده از خلاقيت خود امكان استفاده مجدد از اشياي موجود در اطراف را افزايش دهيم.

*راههاي كاهش پسماند هنگام خريد

خريد و مصرف معقول كالاها اعم از مواد خوراكي، پوشاك، لوازم منزل و ... يكي از راههاي صرفهجويي و حفظ محيط زيست است و علاوه بر آن توان اقتصاد خانواده را افزايش ميدهد. با پساندازهاي كوچكي كه از صرفهجويي در خريد يا به عبارت بهتر با خريد صحيح و منطقي، حاصل ميشود ميتوان سرمايههاي بزرگي براي فعاليتهاي مفيد ايجاد كرد و در عين حال به حفظ محيط زيست نيز كمك كرد.

در موقع خريد، كيسه، زنبيل يا ساك خريد را همراه خود ببريد و به فروشنده بگوييد به كيسه نايلوني نياز نداريد. اين كار باعث كمتر شدن مصرف كيسههاي پلاستيكي ميگردد.

بهتر است كالاي با دوام خريداري كنيد تا مدت استفاده از آنها طولانيتر ‏شود. بديهى است محصولات بادوام، ديرتر وارد جريان زباله شهرى ميشوند.

با برنامهريزى خاص خريد كنيد. بدين ترتيب كه قبل از خريد، ابتدا فهرست كاملى از آنچه نياز داريد تهيه نماييد.

براي خريد لوازم خانگي عجله نكنيد. ابتدا به نياز خود فكر كنيد و وسيلهاي را انتخاب كنيد كه نيازتان را برآورده كند، با ميزان مصرف و تعداد افراد خانوادهتان متناسب باشد و مصرف انرژي كمي هم داشته باشد.

بستههاي خريد خود را به حداقل برسانيد. از كيسههاي بستهبندي هر چه بيشتر ميتوانيد استفاده كنيد و مابقي را همراه با ساير زبالههاي خشك، به غرفه بازيافت يا وانتهاي جمعآوري پسماند خشك، تحويل دهيد.

 
     
  منبع مقاله:  هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مقالات و نوشته های شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان