تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/٠٧ |
موضوع مقاله:  مدیریت شهری
نوع مقاله :  شهرداری همدان
 
 
   
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل

 

 *جداسازی زبالههای خشک و تر

در بیشتر کشورهای پیشرفته، تفکیک زبالههای خشک و‌‌تر امر بسیار مهمی است و شهروندان ملزم به رعایت آن هستند. در شهرهای مدرن برای زبالههای خشک وتر به تفکیک سطلهای جداگانه تعبیه میشود تا پسماند بازیافتی به راحتی شناسایی شوند و در چرخه بازیافت مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر جوامعی که از کمبود منابع طبیعی رنج میبرند، بازیافت زبالهها را راه حلی برای تولید میدانند. به همین دلیل در قوانین این کشورها تفکیک زباله و دستهبندی پسماندهای بازیافتی امری اجباری است و حتی رعایت نکردن آن جریمه و مجازات دارد.

پسماندهای تولیدی در هر منزل میتواند به سه دسته تقسیم شوند. زبالههای خشک وتر به عنوان دو دسته از پسماند بازیافتی شناخته میشوند و بخش دیگر مربوط به زبالههای خطرناک است.

بیشتر جوامعی که از کمبود منابع طبیعی رنج میبرند، بازیافت زبالهها را راه حلی برای تولید میدانند و از آنها به عنوان منابع اصلی در چرخه ساخت و تولید استفاده میکنند.

 

*زباله‌‌های خشک

دستهبندی زبالههای خشک بسیار متنوع است. بیشتر زبالههای تولیدی در منزل در دسته زبالههای خشک قرار میگیرند. بیشتر پسماندهای بازیافتی در این دستهبندی میتوانند دو مرتبه در چرخه تولید قرار گرفته و بازیافت شوند. زبالههای خشک شامل موارد زیر میشوند:

کاغذ و مقوا: انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، بستههای کاغذی شیر و آبمیوه، جعبه شیرینی، کفش و لباس، ‏شانه تخممرغ و...

پلاستیک: انواع ظروف پلاستیکی، روکش‏ها و کیسه های پلاستیکی، هر نوع وسیله پلاستیکی و انواع ابر و اسفنج

فلزات: انواع قوطیهای فلزی، کنسرو، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات، لوله‏ها و توری‏های فلزی، انواع وسایل از جنس مس، چدن، آهن و فویل‏های آلومینیومی

شیشه: انواع ظروف شیشه‏ای، لامپ‏های ساده و فلورسنت، آینه، سرامیک، چینی، بلور و...

منسوجات و چرم: انواع لباس‏های کهنه و پارچههای مستعمل، انواع وسایل پارچه ای، کیف و کفشهای از جنس پارچه و چرم، البسه و وسایل چرمی

چوب: انواع جعبه‏های چوبی، شاخه و برگ درخت، مبل، ‏میز، وسایل چوبی آشپزخانه و...

لوازم الکتریکی و الکترونیکی: سیم، کابل، پریز، سیدی، نوار کاست، ماشین حساب، ساعت، لوازم رایانه، چراغ قوه، انواع باتری، تلفن، تلویزیون و انواع وسایل برقی

 

*زبالههای تر

زبالههایتر بیشتر شامل پسماندهای غذایی میشود. مانند برنج، خورش، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده.

انواع میوه و سبزی نیز در این دستهبندی قرار میگیرند چه قابل استفاده باشند و چه فاسد یا منجمد شده باشند. هنگامی که در مورد زباله صحبت میکنیم به طور قطع توجهی به تاریخ مصرف مواد نداریم.

به صورت معمول از زبالههایتر میتوان به عنوان پسماند بازیافتی در تولید انواع کود استفاده کرد. بنابراین باید توجه داشت چنانچه زبالههایتر با زبالههای خشک و سایر انواع زباله مخلوط باشند، کیفیت کود تولید شده مناسب نخواهد بود و میتواند به بهداشت محیط زیست آسیب وارد کند.

 

*زبالههای خطرناک

جدا از زبالههای خشک وتر بخشی از زبالهها در دسته زبالههای خطرناک قرار میگیرند. همان طور که از نام این دستهبندی مشخص است این نوع از زبالهها شامل مواد خطرناک میشوند. در کل به موادی که باعث بروز انواع میکروب و باکتری شوند خطرناک گفته میشود.

همچنین، زبالههایی که در معرض نور و حرارت میتوانند گازهای مضر و خطرناک تولید کنند، یا قابل اشتعال باشند در دسته زبالههای خطرناک قرار میگیرند.

 

*بازیافت پسماند بازیافتی

هرگونه استفاده دوباره و جدید از مواد زاید و پسماند بازیافتی را بازیافت میگویند. عملیات بازیافت زبالهها عملیات خاص و پیچیدهای نیست. به عنوان مثال استفاده از پسماند بازیافتی نظیر انواع پلاستیک یکی از راههای بازیافت و استفاده مجدد از پسماند بازیافتی است.

برای استفاده مجدد از انواع پلاستیک، بطریهای نوشابه و سایر مواد غذایی در مرحله اول شستوشو و ضدعفونی میشوند. سپس طی عملیات خاصی تبدیل به اقلام جدیدتری خواهند شد و در چرخه استفاده قرار میگیرند.

در واقع بازیافت شامل مراحل جمعآوری زبالهها، تفکیک زبالهها به صورت زبالههای خشک وتر و جداسازی پسماند بازیافتی میشود. در طی این عملیات انواع پسماند بازیافتی دوباره وارد مرحله تولید میشوند و به عنوان نوعی متریال در چرخه تولید دوباره استفاده میشوند

 هرگونه استفاده دوباره و جدید از مواد زاید و پسماند بازیافتی را بازیافت میگویند.

 

*فواید بازیافت زباله

در طی سالهای اخیر و با پیشرفتهتر شدن جوامع، تولید انواع زباله با آمار سریعی افزایش یافت. همین امر باعث تخریب محیط زیست و آلوده شدن آن شد. منابع طبیعی توسط زبالههای خشک وتر تخریب شدند و این شرایط بحرانی باعث شد تا فواید بازیافت زباله به امری مهم تبدیل شود.

صرف نظر از کیفیت و کمیت مواد مصرفی، آنچه موجب شد پسماند بازیافتی به یک موضوع بحرانی و حاد تبدیل نشود، استفادة مجدد از آنها بود. استفاده از زبالههایتر در تولید کود، جداسازی زبالههای خشک و تفکیک زبالههای کاغذی، پلاستیکی، شیشهای، فلزات و... شروعی برای بازیافت زبالهها بود. استفاده مجدد از این مواد در تولید و ساخت مواد جدید، نمونههایی از فواید بازیافت زباله است. این مواد بخش عظیمی از ترکیبات زبالههای خشک وتر را در بر میگیرند.

صرف نظر از کیفیت و کمیت مواد مصرفی، آنچه موجب شد پسماند بازیافتی به یک موضوع بحرانی و حاد تبدیل نشود، استفاده مجدد از آنها بود.

از فواید بازیافت زباله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده مجدد از مواد و انرژی

صرفهجویی در مصرف انرژی

کاهش دفن پسماند بازیافتی و از بین نرفتن منابع طبیعی

اشتغالزایی

کاهش هزینهها و ایجاد منافع اقتصادی

بهبود شرایط بهداشتی

کاهش آلودگی ناشی از حمل و تولید زباله

صرفهجویی در مصرف منابع طبیعی

بهبود کیفیت مواد اولیه

 

*روشهای تفکیک زباله در منزل

با توجه به توضیحهای ارائه شده و با شناخت کافی از انواع زبالههای خشک وتر هر فرد میتواند به آسانی در منزل تفکیک زبالهها را انجام دهد.

اما شاید مهمترین امر در این زمینه تولید نکردن زباله باشد. اگر نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی مسؤولیتپذیر باشیم، به طور قطع از تولید انواع زباله پرهیز میکنیم.

اما برای تفکیک زباله در منزل تنها نیاز است که بر اساس دستهبندیهای گفته شده زبالهها را تفکیک کنیم و در کیسههای جداگانه دور بیاندازیم.

یکی از روشهای تفکیک زباله در منزل این است که برای هر نوع زباله سطل جداگانهای متناسب با فضایی که در اختیار دارید، در نظر بگیرید. به این صورت تفکیک زبالهها کار آسانتری خواهد شد.

اگر تنها تصمیم دارید که زبالههای خشک وتر را تفکیک کنید میتوانید سطل بزرگتر را به زبالههای خشک و سطل کوچکتری را برای زبالههایتر در نظر بگیرید.

به طور معمول زباله هایتر حجم کمتری نسبت به پسماندهای خشک دارند.

از فواید تفکیک زبالهها میتوان به این امر اشاره کرد که با تفکیک زبالهها در مصرف انرژی به طور چشمگیری صرفهجویی خواهد شد. به این صورت که هزینهها و انرژی مصرف شده برای بازیافت پسماند بازیافتی بسیار کمتر از هزینه تولید و ساخت محصولات جدید و صرف مواد جدید است.

اگر نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی مسؤولیتپذیر باشیم، به طور قطع از تولید بیش از حد انواع زباله پرهیز میکنیم.

 

نکتهی آخر:

تفکیک زباله در منزل کار بسیار آسانی است و نیاز به دانش، تخصص و مهارت خاصی ندارد.

از فواید بازیافت زبالهها صرفهجویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست است.

تفکیک زبالهها تنها راه حل برای بهبود وضعیت بحرانی محیط زیست است.

از انواع زبالههایتر میتوان کودهای مناسبی تولید کرد و از آن در روند کاشت محصولات استفاده نمود.

برای تفکیک زباله در منزل تنها نیاز است تا دستهبندی زبالههای خشک و‌‌تر را بشناسیم.

 
     
  منبع مقاله:  هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مقالات و نوشته های شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان