تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۴/٣١ |
موضوع مقاله:  فرهنگ و هنر
نوع مقاله :  متفرقه
 
 
   
زیباترین جاذبه های گردشگری همدان

 

همدان یکی از قدیمیترین شهرهای معروف ایران است. شهر باستانی همدان که هرودوت تاریخ بنای آن را در سدهٔ هشتم پیش از میلاد در دوران مادها بهدست دیاکو ذکر کرده است. مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید هگمتانه است.

 *زیباترین جاذبههای گردشگری همدان

١.    حمام حاج آقاتراب نهاوند از آثار دوره قاجار است که در بافت قدیمی شهر نهاوند واقع شده و از قسمتهای تون، حمام سرد و گرم، حجره شاه نشیر، خزینه تشکیل شده، و شامل تزئیناتی نظیر نبرد رستم با دیر سفید، آهکبری و کاشیکاری است.

٢.    غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است. علیصدر بزرگترین غار آبی جهان است. محوطه غار دالانهای پیچ در پیچ و دهلیزهای متعدد دارد.

از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده، از این رو نفوذ به غار تنها با قایق میسر است. زمینشناسان قدمت سنگهای این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمینشناسی (١٩٠-١٣۶ میلیون سال قبل) نسبت میدهند.

٣.    مجسمه شیر سنگی احتمالا متعلق به دوره مادها است. تپهای که در حال حاضر مجسمه شیر سنگی بر روی آن واقع شده تپه باستانی است زیرا تابوت متعلق به دوره اشکانی در محل کشف شد.

   در سال ٣١٩ ه. ق مردآویج دیلمی قصد داشت یکی از آنها را به ری منتقل کند ولی چون موفق نشد، پنجههای یکی از شیرها را شکست و دیگری را به طور کامل تخریب کرد. مهندس سیحون طراح و معمار آرامگاه بوعلی آن را در محل فعلی نصب کرد

۴.    هگمتانه پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی هخامنشیان و اشکانیان بود. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم است.

یونانیان هگمتانه را اِکباتان میخواندند که یونانی شده هگمتانه است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته است که هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیارهها بودهاند.

۵.    تکوک (ریتون) طلایی بز کوهی هگمتانه از آثار باستانی دوره هخامنشی است که در هگمتانه کشف شده است. این ریتون به شکل سر یک بز کوهی ساخته شده است. تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه در “موزه ایران باستان” نگهداری میشود.

 ۶.    سنگنبشتههای گنجنامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشاه است که بر دل یکی از صخرههای کوه الوند حکاکی شدهاست. کتیبهها هر کدام در ٣ ستون ٢٠ سطری به زبانهای پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شدهاند.

متن پارسی باستان در سمت چپ هر دو لوح جای گرفتهاست و پهنایی معادل ١١۵ سانتیمتر دارد. متن بابلی در وسط هر دو کتیبه نوشته شده و متن عیلامی در ستون سوم قرار دارد.

 ٧.    گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی “میدان امامزاده عبدالله” شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام در همدان است. بر اساس شناسنامه فنی بنا، این گنبد یکی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است که توسط خاندان علویان ابتدا به عنوان مسجد احداث شده بود.

در دورههای بعد با ایجاد سردابی در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل گردیده است.

٨.    برج قربان یکی از آثار تاریخی قرون هفتم یا هشتم هجری است که در محل زندهای شهر همدان بین چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی جنب دبیرستان ابن سینا واقع است این بنا مدفن شیخ السلام حسن بن عطار حافظ ابو العلاء همدانی و جمعی از امرای سلجوقی است. عثکل جد اعلای او عرب تبار بوده ولی او و پدرانش همدانی بودهاند

 ٩.    مسجد جامع همدان. در کتاب هگمتانه آمده که این مسجد نیز به سبک مساجد دورۀ فتحعلی شاه قاجار در تهران، قزوین، و چند شهر دیگر ساخته شده است و امکان دارد شروع ساخت این بنا در زمان فتحعلی شاه و یا آغاز سلطنت محمدشاه قاجار بوده باشد.

از حسین بن محمدتقی، مشهور به عندلیب، نقل شده که مسجد بنای قدیمتری داشته و بعدها تعدادی از شبستانهای آن تجدید بنا شده است

١٠.    آرامگاه یا بُقعه اِستِر و مردخای جزء مهمترین زیارتگاههای یهودیان ایران و جهان است. وجود این زیارتگاه، عامل مهمی در شکلگیری و تداوم حضور جامعه یهودی در همدان بوده است. در بالای دیوار مقبره، کتیبهای به زبان عبری و به صورت برجسته گچبری شده است. خطوط عبری روی صندوق استر، و گچبریهای برجسته، متعلق به سدههای هشتم و نهم هجری است.

١١.    بر اساس یک روایت تاریخی خشایارشاه با دختری از یهود به نام استر، که خواهرزادهی مردخای بود، ازدواج کرد. در این بین، شخصی به نام هامان نسبت به نفوذ یهودیان حسادت کرد و فرمان قتل یهودیان را از خشایارشاه گرفت.

اما مردخای با کمک استر این فرمان را از شاه پس گرفت و یهودیان را از کشتار نجات داد. از آن پس، یهودیان در اواخر اسفند و اوایل فروردین در سالروز نجات از قتلعام، جشن پوریم را برگزار میکنند

١٢.    آرامگاه حبقوق متعلق به یکی از پیامبران بنیاسرائیل که حدود ٧٠٠ قبل از میلاد زندگی میکرده و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است. بر اساس یک روایت در سال ۵۴٨ قبل از میلاد، کورش پادشاه ایران، در جنگی بابل را تصرف و دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر کرد.

حبقوق پس از آزادی به ایران مهاجرت کرد و در شهر تویسرکان ساکن شد. این آرامگاه یکی از قدیمیترین آثار تاریخی ایران محسوب میشود.

١٣.    مقبره باباطاهر در دو شهر همدان و خرمآباد وجود دارد. آرامگاه باباطاهر عریان مربوط به دوره معاصر در میدان باباطاهر همدان واقع شده است. باباطاهر که حدوداً در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری میزیسته، از شعرا و عرفای بزرگ روزگار خویش است.

١۴.    مقبره باباطاهر در خرمآباد یکی از بناهای تاریخی و فرهنگی این شهر است. ساختمان مقبره که مربوط به دوره خوارزمشاهی است در ضلع غربی قلعه فلکالافلاک و در محلهای که نزد مردم خرمآباد به دَرب باوطاهر معروف است قرار گرفته است.

١۵.    آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود شیخالرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده است. بنای ابتدایی این آرامگاه در زمان قاجاریه ساخته شد.

 در سال ١٣٣٠ طرح و نقشه بنای فعلی توسط مهندس هوشنگ سیحون به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن میزیسته از روی قدیمیترین بنای تاریخدار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس اقتباس شد.

١۶.    مقبره سیفالدوله از نوع گورهای غیرمذهبی است و دارای پلان ۴ ضلعی میباشد. ۴ ضلعی گنبد دارای پیشینهی دوگانه است که یک بخش آن‌‌همان آتشکده ساسانیان و یا ۴ طاق است و دیگری به دوره قاجاریه و حتی بعد از آن میرسد. در این مقبره علاوه بر قبر سیفالدوله، گورهای امیرالمؤید و نوه سیف الدوله و ٧ قبر دیگر قرار دارد.

١٧.    قلعه اردلان (اشتران) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده است. این قلعه یادآور جنگهای ایران و روسیه است.

١٨.    شهر پنهان یا زیرزمینی سامن که احتمالا شهری مخفی در دوره پیش از اشکانی بوده، در شهر سامن در ١۵ کیلومتری ملایر قرار دارد. این شهر زیرزمینی احتمالا به دوره پیش از اشکانی تعلق دارد و از برخی فضاهای آن برای خاکسپاری مردگان استفاده شده است.

بر اساس یافتهها میتوان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا آیین میترا، مورد استفاده بوده است.

 
     
  منبع مقاله:  هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مقالات و نوشته های شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان