تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/١١ |
موضوع مقاله:  ورزش
نوع مقاله :  متفرقه
 
 
   
پیاده روی و تأثیر آن بر سلامت

 

پیادهروی ورزشی مناسب برای همه سنین به شمار میآید. تنها ورزشی است که کمتر کسی می تواند از انجام دادن آن به دلایل واهی فرار کند، اما اگر کسی هنوز نیاز دارد تا دلایل محکمی برای ضرورت پیادهروی بداند، توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشد.

افزایش روز افزون چاقی به عنوان مادر بیماری های قبلی عروقی، دیابت، سرطان و پوکی استخوان و... بسیاری از محققان راه به چاره جویی در این مورد داشته است پررنگ کردن نقش پیادهروی به عنوان بخشی از زندگی روزمره، می تواند یک چاره ی رفع این مشکل باشد. پیادهروی سریع به گردش بهتر خون کمک کرده و برای افزایش مصرف اکسیژن مناسب است و بر شدت ضربان قلب میافزاید.

*پیادهروی و پیشگیری از دو نوع دیابت

برنامه های پیشگیری  از دیابت نشان داده اند که ١۵٠ دقیقه پیادهروی در هفته و کاهش فقط ٧ دقیقه درصد از وزن بدن "حدود ۵ تا ٧ کیلوگرم"  می تواند تا ۵٨ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. 

پیادهروی روی قلب شما را نیرومند می سازد مطالعه ای که در این خصوص روی تعدادی پرستار زن اعلام شد، نشان داد افرادی که ٣ ساعت یا بیشتر در طول هفته پیادهروی داشتند، در مقایسه با پرستاری که پیادهروی نداشتند، ٣۵ درصد کمتر دچار مشکلات قلبی شدند.

* مفید برای عملکرد مغز

 مطالعه ای نشان داد زنانی که معادل یک ساعت و نیم در طول هفته پیادهروی داشتند، عملکرد ذهنی بهتری را در مقایسه با زنانی که کمتر از ۴٠ دقیقه در طول هفته پیادهروی داشتند نشان دادند، پیادهروی برای استخوان ها مفید است.

*کاهش علائم افسردگی

٣٠ دقیقه پیادهروی، ٣ تا ۵ در هفته به مدت ١٢ هفته، علائم افسردگی را حدود ۴٧ درصد کاهش می دهد.

*کاهش خطر ابتلا به سرطان روده

پیادهروی میزان خطر ابتلا به سرطان سفید و کولون "روده  بزرگ" را کاهش می دهد.زمانی که معادل یک ساعت و ربع تا دو ساعت نیم در هفته پیادهروی دارند، نسبت به زمان بی تحرک ١٨ درصد در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سرطان سینه و کولون "روده  بزرگ" را کاهش می دهد. زمانی که معادل یک ساعت و ربع تا دو ساعت و نیم در هفته پیادهروی سریع دارند، نسبت به زمان بی تحرک ١٨ درصد در معرض خطر کمتری  برای ابتلا به سرطان سینه قرار دارند مطالعات بسیاری نشان داده است که ورزش می تواند از سرطان کولون پیشگیری کند و در افراد مبتلا به این بیماری نیز اثرات ورزش منظم به شکل افزایش کیفیت زندگی و کاهش میزان  مرگ و میر ناشی از این بیماری خود را نشان می دهد.

*تعریق زیاد

یکی دیگر از فواید پیادهروی سریع، تعریق است که از این طریق می توان سموم بدن را دفع کرد و روند آب کردن چربی های بدن را سرعت بخشید.

 

 
     
  منبع مقاله:  هگمتانه  
     
 
 
    پایگاه اطلاع رسانی مقالات و نوشته های شهرداری همدان     شهر الکترونیک همدان