دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰   |   Mon April 19, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
مدیریت مصرف چیست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
     شهرداری همدان
9 فايده استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي
روش ها و فوايد تفکيک زباله در منزل
بايد و نبايد‌هاي آپارتمان نشيني
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٧/٠١ تعداد بازدیـد : ٧٨٣ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  فرهنگ و هنر
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
رمضان زمينه‌ساز ترويج فرهنگ شهروندي

 

 زهرا ذوالفقاري:ماه مبارک رمضان ماه پرهيزها و تقوي پيشگي است که مقدمه متقي شدن، پرهيز از بسياري از گناهان و برخي زشتيهاي اخلاقي است، از همين رو اين ماه ميتواند فرصت مناسبي براي ترويج فرهنگ شهروندي و اخلاق شهروندي باشد.

در ماه رمضان غير از امساک از خوراکيها و آشاميدنيها، روزهداران از بسياري از مسائل اجتماعي و اخلاقي ناپسند نيز دوري ميکنند، سعي ميکنند، حق يکديگر را زيرپا نگذارند، بيشتر هواي همنوعان را دارند، در رعايت حقوق افراد نهايت تلاش خود را ميکنند، دروغ نميگويند و هزاران رفتار را به حرمت اين ماه کنار ميگذارند، از همين رو ماه رمضان فرصت بسيار مناسبي براي ترويج اخلاق و فرهنگ شهروندي است.

*امروزه شهرنشيني با روند فزايندهاي روبرو است، رشد و گسترش افسار گسيخته زندگي شهري در سايه فراواني جمعيت شهرنشين و مهاجرت به شهر موجب شده تا امروزه شهروندان در نقاط مختلف با مسائل و رفتارها و ناهنجاريهاي مختلف مواجه باشند.

اکثر اين رفتارها و مشکلات ناشي از عدم رعايت اخلاق و فرهنگ شهروندي است که اگر اصول و اخلاق شهروندي رعايت ميشد اين مشکلات فرهنگي و اجتماعي به وجود نميآمد و رفع بخش قابل توجهي از آنها در سايه ترويج فرهنگ زندگي شهرنشيني ميسر است.

*در ماه مبارک رمضان، مساجد و حسينيهها مملو از روزهداراني است که براي نماز، شرکت در جلسات قرآن و احکام حضور مييابند، ماه رمضان که ماه فراگيري اخلاق است و ميتوان در مساجد و کلاسهاي قرآني و احکام در کنار آموزش اين مسائل اخلاق شهروندي و فرهنگ شهروندي را نيز ترويج داد.

آنچه که در بيشتر جلسات ماه رمضان مطرح ميشود، اخلاق و معنويات است، و اين نکته مهمي است که رهبر انقلاب نيز در بيانيه گام دوم بدان تأکيد کردند، به واقع اخلاق جزء مهمي از فرهنگ شهروندي است.

*روحانيان و مبلغان ديني که در ماه رمضان پاي منبرها ميروند يا کلاسهاي احکام و قرآن دارند ميتوانند در اين ماه مروجي براي ترويج فرهنگ و اخلاق شهروندي باشند.

يکي از بانوان مبلغ که در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاري کلاس قرآن و احکام براي بانوان در يکي از مساجد دارد، به خبرنگار هگمتانه در اين خصوص گفت: آموزشها بايد طبق مسائل روز باشد و يکي از نکات مهمي که در کلاسهاي اخلاق مطرح ميشود ميتواند در خصوص فرهنگ شهروندي باشد.

نجمه شفايي در ادامه با بيان اينکه در ماه رمضان بانوان بسياري در کلاسها شرکت ميکنند، تصريح کرد: آموزش مسائل شهروندي مربوط به بانوان به طور مثال صرفهجويي در مصرف آب، تفکيک زباله، فرهنگ آپارتمان نشيني و.. ميتواند در اين جلسات بيان شود.

يکي از روحانيان نيز در اين خصوص ابراز کرد: فرهنگ شهروندي امر مهمي است که بايد مبلغان ديني و روحانيان با بهرهگيري از ظرفيت تريبون مساجد در راستاي تحقق آن همت گمارند.

حجت الاسلام شفاهي تصريح کرد: مرور تاريخچه مساجد و نقش فرهنگي و اجتماعي آنها پس از پيروزي انقلاب اسلامي، حکايت از آن دارد که اين اماکن، همواره بهعنوان پايگاه انقلاب اسلامي و تحکيم و تثبيت نظام جمهوري اسلامي و در دوران دفاعمقدس مطرح بوده و اين پايگاههاي ديني و اجتماعي نقش بيبديلي در جامعه دارند. تجربه ثابت کرده مساجد به عنوان مکاني معنوي ميتوانند پايگاه مهمي براي ترويج اخلاق شهروندي باشد.

*حال که در ماه مبارک «رمضان» قرار داريم، با افزايش حضور شهروندان در مساجد، ميتوانيم از اين فرصت با يک برنامهريزي دقيق در جهت ترويج فرهنگ شهروندي بهرهمند شويم.

يکي از شهروندان نيز در اين رابطه گفت: در واقع ماه مبارک رمضان فرصت خوبي است تا با بهرهگيري از حضور پرشور جوانان و نوجوانان و ديگر شهروندان در مساجد نسبت به ترويج فرهنگ شهروندي، انتقال آموزههاي ديني در اين رابطه به مخاطبان و فراهم کردن بستر کاهش آسيبهاي اجتماعي در جامعه اقدام کنيم.

زهرا گوهري تأکيد کرد: نقش برجسته روحانيان در مساجد در ترويج اخلاق و حقوق شهروندي برکسي پوشيده نيست و در اين ماه مردم زمينه زيادي را براي قبول سخنان دارند.

ماه مبارک رمضان، ماه دوري از زشتيها و رويآوردن به خوبيهاست، و همين زمينه ساز ترويج فرهنگ شهروندي در جامعه است، اميد ميرود، مبلغان و روحانيان در سخنراني خود اين مهم را نيز مورد توجه قرار دهند.

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٧/٠١ تعداد بازدیـد : ٧٨٣ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣  نفر کاربران آنلاین :
۲۵۴,۶۷۶ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان