سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹   |   Tue January 26, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
مدیریت مصرف چیست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
     شهرداری همدان
9 فایده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/٢٨ تعداد بازدیـد : ۵٧٩ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  فرهنگ و هنر
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
رمضان زمینه‌ساز ترویج فرهنگ شهروندی

 

 زهرا ذوالفقاری:ماه مبارک رمضان ماه پرهیزها و تقوی پیشگی است که مقدمه متقی شدن، پرهیز از بسیاری از گناهان و برخی زشتیهای اخلاقی است، از همین رو این ماه میتواند فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ شهروندی و اخلاق شهروندی باشد.

در ماه رمضان غیر از امساک از خوراکیها و آشامیدنیها، روزهداران از بسیاری از مسائل اجتماعی و اخلاقی ناپسند نیز دوری میکنند، سعی میکنند، حق یکدیگر را زیرپا نگذارند، بیشتر هوای همنوعان را دارند، در رعایت حقوق افراد نهایت تلاش خود را میکنند، دروغ نمیگویند و هزاران رفتار را به حرمت این ماه کنار میگذارند، از همین رو ماه رمضان فرصت بسیار مناسبی برای ترویج اخلاق و فرهنگ شهروندی است.

*امروزه شهرنشینی با روند فزایندهای روبرو است، رشد و گسترش افسار گسیخته زندگی شهری در سایه فراوانی جمعیت شهرنشین و مهاجرت به شهر موجب شده تا امروزه شهروندان در نقاط مختلف با مسائل و رفتارها و ناهنجاریهای مختلف مواجه باشند.

اکثر این رفتارها و مشکلات ناشی از عدم رعایت اخلاق و فرهنگ شهروندی است که اگر اصول و اخلاق شهروندی رعایت میشد این مشکلات فرهنگی و اجتماعی به وجود نمیآمد و رفع بخش قابل توجهی از آنها در سایه ترویج فرهنگ زندگی شهرنشینی میسر است.

*در ماه مبارک رمضان، مساجد و حسینیهها مملو از روزهدارانی است که برای نماز، شرکت در جلسات قرآن و احکام حضور مییابند، ماه رمضان که ماه فراگیری اخلاق است و میتوان در مساجد و کلاسهای قرآنی و احکام در کنار آموزش این مسائل اخلاق شهروندی و فرهنگ شهروندی را نیز ترویج داد.

آنچه که در بیشتر جلسات ماه رمضان مطرح میشود، اخلاق و معنویات است، و این نکته مهمی است که رهبر انقلاب نیز در بیانیه گام دوم بدان تأکید کردند، به واقع اخلاق جزء مهمی از فرهنگ شهروندی است.

*روحانیان و مبلغان دینی که در ماه رمضان پای منبرها میروند یا کلاسهای احکام و قرآن دارند میتوانند در این ماه مروجی برای ترویج فرهنگ و اخلاق شهروندی باشند.

یکی از بانوان مبلغ که در ماه مبارک رمضان اقدام به برگزاری کلاس قرآن و احکام برای بانوان در یکی از مساجد دارد، به خبرنگار هگمتانه در این خصوص گفت: آموزشها باید طبق مسائل روز باشد و یکی از نکات مهمی که در کلاسهای اخلاق مطرح میشود میتواند در خصوص فرهنگ شهروندی باشد.

نجمه شفایی در ادامه با بیان اینکه در ماه رمضان بانوان بسیاری در کلاسها شرکت میکنند، تصریح کرد: آموزش مسائل شهروندی مربوط به بانوان به طور مثال صرفهجویی در مصرف آب، تفکیک زباله، فرهنگ آپارتمان نشینی و.. میتواند در این جلسات بیان شود.

یکی از روحانیان نیز در این خصوص ابراز کرد: فرهنگ شهروندی امر مهمی است که باید مبلغان دینی و روحانیان با بهرهگیری از ظرفیت تریبون مساجد در راستای تحقق آن همت گمارند.

حجت الاسلام شفاهی تصریح کرد: مرور تاریخچه مساجد و نقش فرهنگی و اجتماعی آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حکایت از آن دارد که این اماکن، همواره بهعنوان پایگاه انقلاب اسلامی و تحکیم و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و در دوران دفاعمقدس مطرح بوده و این پایگاههای دینی و اجتماعی نقش بیبدیلی در جامعه دارند. تجربه ثابت کرده مساجد به عنوان مکانی معنوی میتوانند پایگاه مهمی برای ترویج اخلاق شهروندی باشد.

*حال که در ماه مبارک «رمضان» قرار داریم، با افزایش حضور شهروندان در مساجد، میتوانیم از این فرصت با یک برنامهریزی دقیق در جهت ترویج فرهنگ شهروندی بهرهمند شویم.

یکی از شهروندان نیز در این رابطه گفت: در واقع ماه مبارک رمضان فرصت خوبی است تا با بهرهگیری از حضور پرشور جوانان و نوجوانان و دیگر شهروندان در مساجد نسبت به ترویج فرهنگ شهروندی، انتقال آموزههای دینی در این رابطه به مخاطبان و فراهم کردن بستر کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه اقدام کنیم.

زهرا گوهری تأکید کرد: نقش برجسته روحانیان در مساجد در ترویج اخلاق و حقوق شهروندی برکسی پوشیده نیست و در این ماه مردم زمینه زیادی را برای قبول سخنان دارند.

ماه مبارک رمضان، ماه دوری از زشتیها و رویآوردن به خوبیهاست، و همین زمینه ساز ترویج فرهنگ شهروندی در جامعه است، امید میرود، مبلغان و روحانیان در سخنرانی خود این مهم را نیز مورد توجه قرار دهند.

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٢/٢٨ تعداد بازدیـد : ۵٧٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٧  نفر کاربران آنلاین :
۲۴۲,۲۲۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان