سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹   |   Tue January 26, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
مدیریت مصرف چیست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
     شهرداری همدان
9 فایده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠١/٢۵ تعداد بازدیـد : ۵٩٣ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  دانش و زندگی
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
دانش و زندگی

 

 

در این شماره می خوانید:

فرهنگ شهرنشینی، ضرورت زندگی امروز

فرهنگ شهر نشینی چیست؟

 

 فرهنگ شهرنشینی، ضرورت زندگی امروز

امروزه با گسترش شهر نشینی، آنچه که برای تداوم یک شهر و به واقع تعالی آن نیاز است، مقولهای به نام فرهنگ شهرنشینی است، موضوعی که در لایههای اجتماع باید بدان توجه داشت و توجه به آن از سوی تمامی شهروندان یک جامعه امری ضروری به نظر میرسد.

همواره با پدید آمدن اجتماعات مختلف قوانین و هنجارهایی بر آن جامعه حاکم میشود که از آن میتوان به عنوان فرهنگ آن جامعه یاد کرد، در واقع آنچه که پیوست و ادامه یک اجتماع و جامعه و شهر را منجر میشود توجه به همین فرهنگهای حاکم بر جامعه است.

چندین سال قبل که شهرها شکل گرفتند، فرهنگهای متفاوتی نیز در کنار رشد و گسترش شهرها شروع به شکل گرفتن کرد، رفته رفته با بزرگتر شدن شهرها، ازدیاد جمعیت شهرها و تغییر نوع ساخت و سازها، فرهنگ شهر نشینی نیز تغییر یافت، به طور مثال با تبدیل شدن خانههای حیاط دار به آپارتمانها فرهنگ آپارتمان نشینی به وجود آمد و با تغییر سبک زندگی انسانها، فرهنگ رانندگی، تولید زباله، و... نیز تغییر یافت.

اما آنچه که در این میان مهم است، رعایت و آموزش این فرهنگ از سوی تمام اقشار یک شهر است، نکتهای که متأسفانه در بسیاری موارد بدان توجه نمیشود و حتی گاه دیده میشود، شهروندان اگرچه در محیطهای جدید شهری زندگی میکنند، اما هنوز هم به رعایت کردن اصول و فرهنگ شهروندی پایبند نیستند.

*خانه، اولین مکتب و مدرسهای که بچهها را آموزش میدهیم

اگر فلانی آمد سراغ منو گرفت بگو خونه نیست» اولین فرهنگ آموزی از وقتی آپارتمان سازی شد و آپارتمان نشینی در شهرها معمول گردید، فرهنگ آپارتمان نشینی و همزیستی مسمالتآمیز به عنوان اصل زندگی جمعی میبایستی مورد توجه و مدیریت قرار میگرفت.

اگر چه ظاهراً پیش از سکونت در خانههای آپارتمانی، درهای حیاط خانه برای همسایهها همیشه باز بود و در امور خانه کمکحال هم بودند، اگر چه در فرصت کنونی، بدانگونه مراودات و کمک حال بودن به دلیل گرفتاریهای زیادی مقدور نیست اما از نظر حرمت خانوادگی و همسایهها و آنها که در یک مجموعه بزرگ و پرجمعیت و یا کوچک و کم جمعیت زندگی میکنند از اصول فرهنگ شهرنشینی و تمدنی است.

رفت و آمدها، سر و صداهای آزار دهنده، به گونهای که آسایش دیگران را به ناآرامی تبدیل کند، از یک سو، همراهی و همکاری برای نظافت و زیباسازی محوطهها از جمله پارکینگ و یا در صورت بودن، حیاط و… که این مسئله در جابجایی زباله بیشترین دقت عمل را میخواهد.

متأسفانه آلوده سازی بعضی کنارههای خیابان یا کوچهها به دلیل پرتاب کردن، حتی یک کیسه کوچک پلاستیکی که بعضا دیده شده است از جمله تخریب فرهنگ شهرنشینی است که دیگران را نیز عذاب میدهد، به قول یکی از همین ساکنان آپارتمانی: «ما همه مان به هم عذاب میدهیم، ولی همسایه هم هستیم»

وقتی نیمههای شب از میهمانی یا تفریح برمیگردیم، حتما باید همه اهالی آپارتمان از سر و صدا و جنجالآفرینیهای ما خبردار شوند که ما هم آمدهایم، به خصوص اگر در پارک یک فیلم پنج بعدی هم نگاه کرده باشیم، با هیجان تعریفش میکنیم، این هم یکی از اصولی است که گفتیم همه دنبال تمدن هستیم و همه هم از تمدن و فرهنگ مینالیم.

*بیرون از خانه، وقتی سوار بر خودروی شخصی خودمان میشویم و میخواهیم از خانه بیرون بزنیم، چند تا بوق ممتد نشانه خداحافظی با اهالی خانواده است، حالا هر وقت شب یا روز میخواهد باشد

یکی دیگر از اصول فرهنگ شهروندی در خیابان، این است که در هر نقطهای که کار داشتیم، خودرویمان را همانجا پارک میکنیم، دوبله و سوبلهاش هم مهم نیست، همیشه حق با ما است. چکار داریم به بعضی از مغازهداران که حاشیه و کناره خیابان را ملک مطلق خودشان میدانند و جلوی مغازه شان را با صندلی شکسته و حلب و هر آت وآشغال دیگری در یک محدوده وسیع قفل میکنند که هیچ رانندهای نتواند در آنجا خودرویش را پارک کند، مغازه داری که این تجاوز به حریم دیگران را جزو فرهنگ شهرنشینی و تمدن تلقی میکند.

* خود ما هم در رانندگی و رعایت مقرراتی که برای امنیت، آسایش و رفاه ما تدوین شده دست کمی از دیگران نداریم

به گفته برنارد شاو، هدف اولیه فرهنگ و تمدن کمک به خود برای زندگی با دیگران است.

آنچه متأسفانه داریم از این هدف دور میشویم، به شکل قانون گریزی و به نوعی فرهنگ برای بعضیها در آمده است و هنوز باور ندارند که زندگی شهرنشینی و تمدن و فرهنگ شهری زمانی میتواند زندگی با دیگران و اجتماعی بودن و همزیستی داشتن را عینیت ببخشد که با هدف اولیه فرهنگ مطابقت داشته باشد، نه آنکه خودمان به هر شکل و نوعی که ذوق و سلیقه و خواسته خودمان است آن را تفسیر کنیم، اصلا قوانین را بر هم بزنیم، یعنی هیچ به هیچ.

* در فرهنگ رانندگی،چرا همه ما در رانندگی مشکل داریم؟ چرا با هم نمیتوانیم در این مسئله سازگار باشیم؟ چرا میزان تصادفات رانندگی ما رو به افزایش است؟

چرا وقتی دو تا خودرو با هم یک برخورد جزیی و تقریبا اصطکاکی میکنند دعوا و جنگ و جدل را اولین مرحله تصمیم گیری و مقصرشناسی به کار میگیریم، با آنکه خودمان هم میدانیم که مقصر کدامین راننده است.

و از طرفی با یک تلفن و زمانی نه چندان طولانی کارشناس راهنمایی و رانندگی میآید و تکلیف را روشن میکند.

اگر چه در قوانین رانندگی و آنچه مصوب شده در تصادفات خودرویی برای سهولت بخشیدن به دریافت خسارت، حادثه دیده سقف نسبتا بالایی را بدون نیاز به گزارش مأمور راهنمایی ندارد، تعامل دو نفر که چیزی غیر از خسارت نمیخواهند، با رفتن به شرکت بیمه، قضیه را حل میکند، مگر غیر از این است؟

راستی وقتی بین دو یا چند خودرو تصادف سادهای رخ میدهد، این همه کارشناس خبره سر و کلهشان از کجا پیدا میشود، اصلا ما چکارهایم که در کار دیگران دخالت میکنیم، آیا درست است و قبول داریم و میپذیریم دیگران هم در کار ما مداخله کنند؟

*وارد بحث رانندگی شدیم. عبور از چراغ قرمز بدون اعتنا به رانندههایی که به قانون شهروندی احترام میگذارند و پشت خط کشی عابر پیاده و تا سبز شدن چراغ و اجازه عبور هم چنان متوقف هستند و بیاعتنایی بعضی از ما رانندهها، روی عرض کامل خطکشی عابر پیاده و عبور از چراغ قرمز، بی اعتنایی به حرمت شهروندی نیست؟

مگر فرهنگ شهروندی به ما نیاموخته است که به قوانین احترام بگذاریم، از جمله قوانین راهنمایی و رانندگی، پس چرا پیش از رسیدن به چهار راه و میدان، مسیر ادامه عبور خودمان را مشخص نمیکنیم و هر جا عشقمان بکشد میرویم و میایستیم و برای گردش به چپ یا راست از جلوی چندین خودرو عبور میکنیم.

اگر حادثهای را آفریدیم، دیگران را مقصر قلمداد میکنیم و طلبکار هم میشویم، اگر هم اتفاقی شانس آوردیم و یا به دلیل احترام شهروندی که رانندههای دیگر برای ما قایل شده و راه را برایمان باز کردند، عمل خودمان را زرنگی میدانیم حتی مدعی هم میشویم که ما زرنگتر از آنها هستیم و آنها جرأت و جسارت این کار را ندارند.

 

فرهنگ شهر نشینی چیست؟

انسان از زمانی که زندگی جدیدش را آغاز کرد یعنی مدنی شد توأم با آن قانون و فرهنگ شهر نشینی در میان انسانها آهسته آهسته رواج یافت و این قانون جهت نظم بیشتر شهرها نهادینه شد، تا این که انسانها بتوانند با رعایت فرهنگ شهری به سهولت وبدون کدام آسیب به زندگی عادی شان ادامه بدهند.

قبل از این که به بحث فرهنگ شهر نشینی بپردازیم بهتر است روی موضوع مدنی شدن انسانها مختصراً توضیح دهیم.

انسانها در ابتدای زندگی شان به شکل پراکنده در مغارههای کوهها زندگی میکردند ولی با ازدیاد نفوس زندگی انسانها از شکل ابتدای خویش برآمد، یعنی زندگی دسته جمعی  و مدنی در میان انسانها آغاز شد.

برای اولین بار واژه ی مدنی در زمان هجرت پیامر بزرگوار اسلام از مکه به یثرب (مدینه منوره) وارد ادبیات زندگی انسانها شد این بدان معناست که برای اولین بار مسلمانان زندگی را بشکل مدنی در روی زمین آغاز نموده اند و بعداً این فرهنگ در سایر سرزمینها نیز رواج یافته است پس گفته میتوانیم که مدنیترین مردم در روی زمین مسلمانان میباشند

قدیمیترین تمدن در جهان مربوط به جهان اسلام میباشد ولی غربیها همیشه خویشتن را آغاز گر تمدن در روی زمین میدانند( داکتر علی شریعتی) و این اصل را نباید فراموش کرد که انسان یک موجود اجتماعی است و نمیتواند به تنهائی تمام نیازمندیهای معیشتی زندگی خویش را برآورده سازد و نیز نیاز دارد که باید در اجتماع زندگی کند؛ چون این خواست فطری انسان است. روی همرفته زندگی در عصر حاضر خصوصاً در شهرها ایجاب یک سلسله نظم و دسپلین خاص را مینماید که باید از سوی شهروندان به صورت جدی رعایت شود، از آن جمله هم یکی فرهنگ شهر نشینین میباشد.

 

 فرهنگ شهر نشینی چیست؟

فرهنگ شهر نشینی مجموعه مقررات و قواعدی است که رعایت آن باعث ایجاد نظم و دسپلین در شهرها میشود، که آن قواعد در چند اصل زیر خلاصه میشود:

١- رعایت عرف، عادات و اخلاق شهری: در این تعریف و عادات نوع رفتار، کردار، پندار انسان نیز شامل میباشد. در شهر انسان با جمعیت از انسانهای زیادی سروکار دارد باید مطابق به سلوک و عادات شهر باسایر افراد و اشخاص رفتار کند تا باعث ایجاد بی نظمی نگردد. اخلاق شهری شامل کردار، گفتار،  رفتار و تعاملات انسان با سایر افراد جامعه میباشد. این اخلاق باید طوی در نظر گرفته شود که انسان بتواند به طور مسالمت آمیز یکجا بادیگران زندگی کنند.

٢- استفاده ی درست از جادههای عمومی: اگر در جادههای عمومی نظم و قانون ترافیک از سوی رانندگان وسایط نقلیه مراعات نشوند نظم جادهها مختل شده و باعث تصادمات وخیم ترافیکی خواهد شد. و نیز طرز وسلوک راه رفتن هنگام استفاده از پیاده روها از سوی عابرین باید بصورت جدی رعایت شود، در شهر ما عابرین به جای اینکه از پیاده روها بروند از جاده ی عمومی عبور و مرور میکنند که خود باعث اخلال و بی نظمی در سیستم ترافیکی میشود.

٣- طرز پوشیدن لباس: انسان در هر نوع محیطی که زندگی میکند باید قوانین و مقررات همان محیط را  رعایت کند که یکی از آن جمله پوشیدن لباس میباشد، در شهر نباید از لباسهای استفاده گردد که باعث منحرف ساختن انسانهای دیگر شود، خصوصاً در جامعههای اسلامی این امر خیلی  الزامی پنداشته میشود. در این خصوص خانمها بیشتر باید مواظب باشند لباسی نپوشند که خلاف عرف جامعه ما باشد.

۴- رعایت نظافت و پاکیزگی: رعایت نظافت وپاکی یکی از موضوعات جدی است که همین آلودگی هوا باعث اخلالات زیادی در سیستم تنفسی انسانها شده و صحت انسانها را به خطر جدی مواجه نموده است، ولی متأسفانه در برخی شهرها ما شاهد آن هستیم که مردم به  این مهم توجه چندانی ندارند و شهروندان در این زمینه مسوولیت خویش را به وجه احسن انجام نمیدهند و همین بی توجهی شهروندان عدم آگاهی شان از فرهنگ شهر نشینی میباشد. قبل از آنکه شهر ساخته شود باید فرهنگ شهر نشینی در میان مردم  آن شهر نهادینه شود.

 

 

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠١/٢۵ تعداد بازدیـد : ۵٩٣ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
۵  نفر کاربران آنلاین :
۲۴۲,۲۳۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان