یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰   |   Sun May 16, 2021  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
مدیریت مصرف چیست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
     شهرداری همدان
9 فايده استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي
روش ها و فوايد تفکيک زباله در منزل
بايد و نبايد‌هاي آپارتمان نشيني
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٢/١٢ تعداد بازدیـد : ٨٩٩ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  جامعه
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
دیدنی‌های همدان در نوروز

 

 

یکی از شهرهایی که جاهای دیدنی و جاذبههای گردشگری زیادی دارد و مناسب برای سفری لذت بخش در فصل بهار است همدان است.همدان، قدیمیترین شهر ایران و از آن دست شهرهاست که دربهار هوای خوش و خنکی دارد. انگیزههای سفر به همدان چیست؟ همدان اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران یعنی مادها بوده و جدای از این وجود دهها آرامگاه و جای تاریخی در این شهر ما را با یکی از تاریخیترین شهرهای ایران و دنیا روبه رو میکند. در این پست مهمترین جاهای دیدنی همدان را معرفی کردهایم. جاهایی که بدون دیدن آنها نباید همدان را ترک کرد.

*غار علیصدر

اسم همدان که میآید اگر اولین جا غار علیصدر نباشد حتماً دومین یا سومین جایی که به ذهنها متبادر میشود غار علیصدر است. غار علیصدر بزرگترین غار آبی دنیاست. چرا اسمش علیصدر است؟ اهالی روستا از این غار به عنوان مخزن و «سد» در زمانهای گذشته استفاده میشد و در شناسنامه اهالی اسم غار علی سد است و از این رو نام آن از سال ١٣۵٠ علیصدر گذاشته شد.

غار علیصدر که قدمت سنگهای آن به دوران ژوراسیک برمیگردد دارای ٢١٠٠ متر ارتفاع از سطح دریاست. محوطه غار دالانهای پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در داخل غار بوجود آمده و از این رو رفتن به میانه غار تنها با قایق امکانپذیر است از همین رو هم هست که غار علیصدر یکی از منحصربه فردترین هاست.

نشانی: علیصدر در ٧۵ کیلومتری شمال غربی همدان

*آرامگاه بوعلی سینا

آوازه بوعلی سینا، طبیب، عارف و شاعر ایرانی در جهان پیچیده و آرامگاهش در میدانی به همین نام، یکی از جاذبههای گردشگری همدان است. برج آن، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچهها متاثر از باغهای ایرانی، آب نماهای الهام گرفته از حوض خانههای سنتی و نمایی با روکاری سنگهای حجیم و خارا که با سنگ گرانیت کوه الوند آراسته شده، یکی از قشنگترین آرامگاهها را پیش رویمان قرار میدهد. آرامگاه بوعلی سینا یادگار دوره قاجار است. تالار جنوبی آرامگاه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزارههای قبل از میلاد و دوران اسلامی است و تالار شمالی به نگهداری ٨٠٠٠ جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی اختصاص دارد.

نشانی: میدان بوعلی سینا

*حمام تاریخی قلعه

یکی از دیدنیهای همدان حمام قلعه است. حمامی در ١۵٠٠ متر که حال تبدیل به موزه شده و در بازسازی آن سعی شده دوران گذشته پیش چشم بیننده زنده شود. حمام قلعه از دو بخش سرد و گرم تشکیل شده است که ورودی هشتی-شکل دارد. بعد از عبور از هشتی، ابتدا حمام سرد و سپس حمام گرم قرار گرفته. بعد از بازسازی سال ١٣٨٧ حمام تغییر کاربری پیدا کرد و امروز به عنوان موزه مردم شناسی همدان، شناخته میشود. داخل حمام هم سفرهخانه سنتی راهاندازی شده که گروههای موسیقی بعضی وقتها میآیند و در آن برنامه اجرا میکنند.

ساعت بازدید ٩ صبح تا ١٠ شب

نشانی: محله قلعه یا قاشق تراشان واقع در خیابان شریعتی

*گنجنامه

در سفر به همدان دیدن گنجنامه را نیز نباید از دست داد. گنجنامه سنگ نوشتههایی بر روی کوه الوند است که از دوره داریوش و خشایار شاه به جا مانده و از آن رو که مردم تصور میکردند راز گنجی نهان را در این کتیبهها نوشتهاند به آن گنجنامه میگویند. رفتن به این مطقه تنها به دیدن این سنگ نوشتهها ختم نمیشود. مجموعه تفریحی، توریستی و ورزشی و تله کابین گنجنامه همدان در میدان گنجنامه و در مجاورت کتیبههای قدیمی و آبشار گنجنامه واقع شده. ورزشهای هیجانانگیزی مثل سکوی پرش بانجی جامپینگ، کابل پرواز تیرول، دیواره سنگ نوردی، پیست تریال، تعادل هوایی (رنجر)، سالن بولینگ، پیست اسکی، پیست سورتمه سواری، تله کابین، کافی شاپ و غذاخوریهای متنوع، شهربازی سرپوشیده و باغ گیاهان این مجموعه را کامل میکند.

نشانی: پنج کیلومتری همدان، انتهای دره عباسآباد، ابتدای مسیر جاده همدان به تویسرکان

*آرامگاه باباطاهر

یکی دیگر از جاهای دیدنی همدان آرامگاه باباطاهر عریان است. شاعر و عارف اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم. در کاشیکاری معرق و تزئینات ظریف محوطه داخلی آرامگاه و٢۴ دوبیتی حک شده روی ٢۴ قطعه سنگ محوطه داخلی مزار، جلوه خاصی به این مجموعه بخشیده. در کنار این آرامگاه، موزه صنایع دستی استان همدان قرار گرفته که نباید دیدنش را از دست داد.

ساعت بازدید: ٩ صبح تا ٨ شب

نشانی: میدان باباطاهر

*تپه هگمتانه

هگمتانه، اولین پایتخت ایران با قدمتی ٣ هزار ساله است. این شهر، نخستین پایتخت ایران بوده و همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی دنیاست که همچنان زنده و مهم مانده است. هرودوت این شهر را ساخته دیااکو دانسته و گفته هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیارهها بودهاند. در حفاریهای باستانشناسی سالهای اخیر در تپه هگمتانه مشخص شد که محل کاخهای باشکوه این ناحیه باستانی، در تپه هگمتانه کنونی واقع بوده. نکته قابل توجه این شهر باستانی، شبکه منظم و پیشرفته آبرسانی آن بوده است.

*دشت میشان

اگر در سفر به همدان، دلتان میخواهد قدری از شهر فاصله بگیرید و جای خوش آب و هوا و خرمی برای چند ساعت استراحت کنید و مثلاً روی چمنها دراز بکشید و پایین پایتان هم چشمهای خنک روان باشد، بروید دشت میشان. قدیمها، میشان جایی بود برای گذران ییلاق عشایر اما زمان که گذشت، میشاق به عنوان جایی باصفا در دامنههای الوند بر سر زبانها افتاد. میشاق، دشتی است سرسبز با گلهای زرد رنگ و چشمههای کوچک و بزرگ روان. البته که رفتن به این دشت، کوهپیمایی نیمه سنگین محسوب میشود. مسیر دسترسی: از میدان امام (میدان مرکزی شهر) وارد خیابان مهدیه شوید و از آنجا به سمت دانشگاه بوعلی سینا همدان بروید. بعد از چهار راه دانشگاه به سمت میدان قائم حرکت کنید و بعد از رسیدن به میدان قائم به سمت راست بروید. بالاتر به یک دو راهی میرسید که یکی به سمت عباسآباد و آن یکی به سمت گنجنامه میرود. مسیر گنجنامه را ادامه دهید. چند متر قبل از پیاده رویی که به سمت گنجنامه میرود، ورودی میشاق را میبینید.

*سراب گیان

اگر از همدان یک ساعت و نیم به سمت نهاوند برانید در ٢٠ کیلومتری نهاوند یکی از قشنگترین سرابها قرار گرفته. سراب گیان که جزو آثار طبیعی ثبت شده ملی است یکی از پرآبترین سراب هاست. آب سراب گیان که در زبان کردی به معنی جان است، از چشمهای از دل کوه بیرون میآید، آبشار قشنگی نیز دارد که آبش بسیار خنک است. از حسنهای این منطقه علاوه بر هوای مطلبوش که روح را تازه میکند، درختهای چنار کهنسالش است. به علاوه که جادهای نیز که به سمت سراب میرود جاده سرسبزی است و آدم را یاد شمال میاندازد.

مسیر دسترسی: از میدان عارف نهاوند وارد جاده دهنو شوید و بعد از ١۵ کیلومتر و گذشتن از دهنو و حسین آباد به شهر گیان میرسید، مسیر را ادامه دهید، بعد از۵ کیلومتر به سراب گیان میرسید.

*گنبد علویان

همدان قدیمیترین شهر ایران است و از این رو آثار تاریخی زیادی در این شهر قرار گرفته. یکی از این آثار هم که به جامانده از دوره سلجوقیان است، گنبد علویان است. گنبد علویان، یکی از شاهکارهای معماری و گچبری بعد از اسلام محسوب میشود. این گنبد در ابتدا کاربری مسجد را داشت و بعدها با ساخته شدن سردابی در زیرزمین آن به مقبره خانوادگی خاندان علویان تبدیل شد.

نشانی: گنبد علویان در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان قرار دارد.

*بازار همدان

یکی از قشنگترین بازارهای مسقف ایران، بازار تاریخی همدان است. بازار همدان به جا مانده از دوره قاجار و مثل همه بازارها قسمتها و راستههای مختلفی دارد. بازار کفاش ها، ادویه فروشها، سمسارها، قصابها، قنادها،مسگرها و.... از آن جمله است. نمد، گلیم، فرشهای دستباف، نان کماج، چرم، باسلوق، نان شیرمال، سفال لالجین و شیرینی نارگیلی معروف همدان، از سوغاتهای همدان است که میتوانید از بازار بخرید.

نشانی: بازار همدان در محدوده خیابانهای باباطاهر، اکباتان و شهدا واقع شده.

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٢/١٢ تعداد بازدیـد : ٨٩٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١  نفر کاربران آنلاین :
۲۵۷,۵۱۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان