پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹   |   Thu August 6, 2020  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
     شهرداری همدان
9 فایده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٢١ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  جامعه
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
همدان گردی در زمستان

 

همدان شهر سردسیر کوهستانی با طبیعتی خارق العاده است که در هر یک از فصول سال، زیباییهای ویژهای را برای گردشگران نمایان میکند. از آنجایی که زمستانهای این شهر اغلب سرد و همراه با بارش چشمگیر برف است، میتوان در آن، به انواع تفریحات زمستانی پرداخت. مهمترین ویژگی این شهر آن است که با پیمودن مسافتهای کوتاهی از مرکز شهر،به مناطق تفریحی میرسید. مهمترین منطقهای که میتوان برای تفریحات زمستانی همدان از آن یاد کرد، پیست اسکی واقع در منطقهای بنام تاریکدره است که پیستی کاملا مجهز و متناسب برای افراد حرفهای به شمار میرود. گذشته از آن، رفتن به طبیعت پوشیده از برف، علاوه بربهره مندی از زیباییهای بصری میتواند فضایی مناسب برای عکاسی، قدم زدن در برف، گلوله برف بازی و حتی سرسره بازی روی برفها را فراهم آورد. آفرود سواری نیز از دیگر تفریحات نسبتا نوظهور در این منطقه بشمار میرود که شامل پیمودن مسیرهای کوهستانی پوشیده از برف با ماشینهای آفرود میباشد. همه این فعالیتها که منجر به هیجان و شادی میشوند را میتوان در روزهای برفی همدان نظاره گر بود.

*پیست اسکی تاریکدره

اسکی ورزشی پر هیجان و مختص فصل زمستان است وشهر همدان که در زمستان، همواره شاهد بارش سنگین برف در ارتفاعات بوده،از این امکان برخوردار است که علاقمندان و ورزشکاران در پیست مجهزی بنام پیست الوند یا تاریکدره به این ورزش بپردازند. این پیست که از سال ١٣۶۴ بطور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت، در فاصلهای کمتر از ١۵ کیلومتری از مرکز شهر و در دل کوههای الوند واقع شده است. جاده منتهی به آن آسفالت بوده و خود این مسیر بسیار پر پیچ و خم و زیباست. در سمت راست جاده، درهای عمیق و در سمت چپ، کوهها و صخرههای خشن قرار گرفته اند. با اینکه جاده باریک و قدری خطرناک به نظر میرسد اما یکی از شگفتیهای این منطقه به شمار میرود و در تمام فصلها به نوعی زیبا است. کوههای پوشیده از برف در زمستان زیبایی این مسیر را دو چندان میکند. به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در این جاده الزامی است.

 

*تفریحات ساده تر

پس از اشاره به اسکی و معرفی محل مناسب برای انجام آن در شهر همدان، تفریحات زمستانی سادهای مانند قدم زدن و دویدن روی برف ها، ساختن آدم برفی و خانه برفی، گلوله برف بازی و سرسره بازی روی برف نیز در جای خود بسیار پرهیجان و لذت بخش است. ساختن آدم برفی همیشه برای کودکان بسیار جالب و خاص بوده است، همچنین جشنوارههای محدود زمستانی گاها در این شهر برگزار میشوند که از شهروندان خواسته میشود به ساخت آدم برفی بپردازند و در پایان به برگزیدگان جوایزی اهدا میشود. این جشنوارهها سبب آن میشوند که خانوادهها به همراه فرزندانشان به مکان معین شده بروند و از یک روز دلنشین زمستانی در کنار لذت ببرند. این فرصتی است که امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی و نیز آپارتمان نشینی اکثریت مردم، کمتر در اختیار خانوادهها قرار دارد. بدین ترتیب، شهر، یک روز شاد و پر تحرک را شاهد است که سفیدی برف و تلالو نور خورشید بر روی برفها این زیبایی را دوچندان میکند. تماشای آدم برفیهای متفاوتی که در گوشه و کنار مکان مسابقه ساخته میشوند نیز جالب توجه است.

گذشته از ساخت آدم برفی که فعالیتی دوستانه به شمار میرود، گلوله برف بازی نیز بسیار مورد توجه است که البته قدری خشن و خطرناک است. این بازی بین دو نفر یا دو گروه اجرا میشود. نوع گروهی آن مسلما جذابتر و نیازمند برنامهریزی است. به گونهای که دو گروه در فاصله ی مشخصی از هم قرار میگیرند و با همکاری و تقسیم کار شروع به ساخت گلولههای برفی و پرتاب آنها به سمت یکدیگر میکنند. بازی دارای قواعد خاصی نیست و تا جایی که یک گروه تسلیم شود، ادامه میابد. هدف از آن همان دویدنها و خندیدن هاست و در پایان، دستها سرخ از سرما و لباسها برفی و خیس هستند.

سرسره بازی روی برفها با استفاده از تیوپهای بزرگ پلاستیکی از دیگر تفریحات محبوب زمستانی است. تپههای با شیب مناسب در حاشیه ی شهر شناسایی میشوند و افراد، اغلب هم جوانترها، سوار بر تیوپها از بالای تپه ی برفی تا پایین آن سرسره بازی میکنند. این بازی بسیار پرهیجان و گاها پرخطر است اما لذتی دارد که صرف نظر کردن از آن را بسیار دشوار میسازد.

*مناظر منحصربفرد

روزها و شبهای برفی، زیبایی خاصی دارند که میتوان ساعتها تماشا کرد و عکسهای بی نظیر گرفت. بطور مثال غروب یک روز زمستانی یا تماشای بارش برف در نور چراغ. برای دیدن مناظر زیباتر کافی است سوار بر ماشین شخصی خود به اطراف شهر همدان بروید و جاده ها، کوهها و کوچه باغهای پوشیده از برف را تماشا کنیم. سفرهای کوتاه داخل شهری زمستانی همدان بی نظیرند و میتوان یک فلاسک پر از نوشیدنی گرم بهمراه خود برد و بطور مثال با نوشیدن چای گرم، شیر گرم یا نسکافه و... لذت این گردش را دو چندان کرد. گرفتن عکسهای یادگاری در جادههای برفی، زیر درختان پوشیده از برف یا حتی هنگام گلوله برف بازی قطعا بسیار خاطره انگیز خواهد بود.

*آفرود

پیمودن مسیرهای کوهستانی با ماشینهای قدرتی که آفرود نام دارد از دیگر تفریحات زمستانی است که اخیرا نیز در همدان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این تفریح بسیار حرفهای و نیازمند تجهیزات کامل است اما بجز خود آفرود سوارها، مردم عادی نیز از تماشای آن لذت میبرند. مکانهای مناسب این کار شناخته شده و تعیین شده است و در روزهای برفی شاهد آن هستیم. حتی در برخی مواقع مکان تیوپ سواری و آفرود سواری بسیار نزدیک بهم هستند و فضای وسیع پوشیده از برف را میبینیم که در گوشه گوشه آن چندین بازی برفی بطور همزمان انجام میشود. این صحنه بسیار پر تحرک و دیدنی است و حتی میتوان از تماشای آن لذت برد. مجموعهای وسیع و طبیعی برای بازیهای زمستانی که خوشبختانه بسیار مورد توجه شهروندان همدانی است.

منبع:  نویسنده ایران هتل

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٧/١٠/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٢١ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢٨  نفر کاربران آنلاین :
۲۱۴,۵۴۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان