سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸   |   Tue June 18, 2019  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
ونداليسم اجتماعي چیست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
     شهرداری همدان
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٣/٢٩ تعداد بازدیـد : ۴١٣ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  جامعه
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
«انوج» روستایی ناشناخته با ظرفیتهای ناب گردشگری

 

امروز صنعت گردشگری در جهان توسعه فراوانی یافته است و در کنار آن انواع گردشگری مطرح میشود. یکی از انواع گردشگری، روستاگردی یا گردشگری روستا است که در بین طرفداران این صنعت جایگاه خاصی دارد، اما در کشور ما و از جمله استان همدان این صنعت رونق چندانی ندارد و روستاهای بسیاری در همدان وجود دارد که از نظر گردشگری ظرفیتهای فراوان دارند اما در غبار فراموشی هستند و کسی از وجود آنها باخبر نیست، ظرفیتهایی که هر یک میتواند تأثیر بسزایی در توسعه و رونق گردشگری و اقتصادی همدان داشته باشد.

امروزه با پیشرفت فناوری و گسترده شدن زندگی ماشینی، انسانها به دنبال جایی هستند که از هیاهوی زندگی شهری و ماشینی به دور باشند و علاوه بر بهرهمندی از زیبایی طبیعت از جاذبههای طبیعی بهرهمند شوند.

از طرفی امروزه روستاییان برای کسب درآمد و گذران زندگی در محیط روستاها به فعالیتهای مختلفی در زمینههای کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و یا خدماتی میپردازند.

در روستاهای استان همدان ظرفیتهای بسیاری وجود دارد که میتواند موجب رونق گردشگری روستایی شود.

گردشگری روستایی میتواند منبع درآمد برای روستاییان و به ویژه روستاییان کشورهای در حال توسعه باشد و تا اندازهای مشکلات آنها را حل کند و یا تقلیل دهد که البته این امر مستلزم مدیریت و برنامهریزی خاصی است تا گردشگران علاوه بر دیدن مناظر و چشماندازهای طبیعی نقاط گردشگری، با آداب و رسوم و فرهنگ آن روستا نیز آشنا شوند.

گردشگران میتوانند به خرید محصولات روستا از قبیل صنایع دستی، محصولات محلی، غذاهای سنتی و... علاقهمند شوند و این به معنی افزایش درآمد روستاییان است.

به واقع گردشگران روستایی به تمامی فعالیتها و خدماتی گفته میشود که توسط کشاورزان، مردم و دولتها برای تفریح و استراحت گردشگران و همچنین جذب گردشگران به نواحی روستایی ارائه میشود و میتواند شامل گردشگری کشاورزی، گردشگری مزرعه، گردشگری طبیعی و گردشگری فرهنگی و مانند آن باشد.

استان همدان دارای حدود یک هزار و ٣٧ روستا است که هرکدام از این روستاها به نوبه خود ظرفیتهای بسیاری دارد که یکی از این ظرفیتها گردشگری است که میتواند تأثیر گستردهای بر رونق گردشگری روستایی بگذارد، روستاهایی که برخی از آنها مانند ورکانه، سیمین، ابرو، ملحمدره، کاج، اشتران، گشانی، مانیزان و... نام روستای هدف گردشگری بر آنها نهاده شده است و روستاهایی که اگرچه روستای هدف گردشگری نیستند اما دارای ظرفیتهای فراوانی هستند که میتواند گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند، اما متأسفانه این روستاها به علت معرفی نشدن شناخته شده نیستند و کسی از وجود چنین ظرفیتهایی خبردار نیست.

این در حالی است که امروزه روستاها تأثیر بسزایی در رونق گردشگری دارند و از سویی گردشگری و رونق آن در روستاها میتواند باعث رونق اقتصادی در روستا شود و منبع درآمدی برای آنها و عامل اشتغالزایی باشد و مهاجرت معکوس ایجاد کند، روستاهایی با ظرفیتهای منحصر به فرد که اگر معرفی شوند میتوانند تأثیر بسیاری بر جذب گردشگر به منطقه داشته باشند.

چهل کیلومتری شهرستان ملایر، سمت غرب آن، روستایی وجود دارد که شاید نام آن برای ما آشنا نباشد اما این روستا جاذبههای تاریخی و طبیعی را در دل خود دارد که در نوع خود دیدنی است.

روستای «انوج» روستایی از توابع شهرستان ملایر است که اگرچه هنوز جزء روستاهای هدف گردشگری قرار نگرفته است، اما وجود جاذبههای تاریخی همچون قلعه هشت هزار ساله انوج، دستکند انوج، سد خاکی و طبیعت زیبای آن، این روستا را در زمره روستاهایی قرار داده که قابلیت جذب گردشگر را دارد.

* قلعه ٨ هزار ساله انوج، گنجینهای باارزش در دل روستا

دهیار روستای «انوج» درباره این روستا و در گفتگو با خبرنگار هگمتانه اظهار کرد: اگرچه روستای ما، جزء روستاهای هدف گردشگری نیست، اما وجود آثار تاریخی چون قلعه ٨ هزار ساله انوج و... زمینه مهمی برای تبدیل این روستا به هدف گردشگری است.

فاطمه سرومیلی از وجود دستکند زیرزمینی در این روستا خبر داد و گفت: دستکند زیرزمینی در روستای انوج وجود دارد که به دستکندهای دیگر از زیرزمین متصل است.

وی با اشاره به اینکه هنوز کاوش در این دستکند انجام نشده است، افزود: امیدواریم با تخصیص اعتبار لازم کاوشها در این دستکند آغاز شود.

* وجود دستکند زیرزمینی در روستای انوج

دهیار روستای انوج با بیان اینکه این روستا در بخش سامن و مرز استان لرستان و استان همدان قرار گرفته است، عنوان کرد: برخی میگویند این دستکند، به دستکند سامن مربوط میشود که البته در حد حدس و گمان است.

سرومیلی با اشاره به اینکه چندین بار از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این دستکند مورد بررسی قرار گرفته است، بیان کرد: قلعه انوج که هشت هزار سال قدمت دارد در تاریخ ٢۴ اسفند سال ۵٣ به شماره ١٠٣٩٩ به ثبت ملی رسیده است.

وی جمعیت روستای انوج را دو هزار نفر اعلام کرد و افزود: طرح هادی و بهسازی روستا انجام شده و در سه سال اخیر اقدامات مطلوبی در روستا انجام شده است.

سرومیلی با اشاره به اینکه روستای «انوج» از امکانات آب، برق، گاز و تلفن برخوردار است، تصریح کرد: این روستا زیرساختهای اولیه را از نظر راه و امکانات دارد.

* سد خاکی انوج زیستگاه انواع پرندگان مهاجر

وی در مورد حفاظت از قلعه «انوج» ابراز کرد: حفاظت خاصی از سوی میراث فرهنگی از این قلعه انجام نمیشود و خود ما اگر کاوش غیرقانونی بخواهد انجام شود، جلوگیری میکنیم و اجازه نمیدهیم کسی به آن آسیب برساند و اگر مورد خاصی باشد به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گزارش میدهیم.

دهیار روستای انوج به وجود جاذبههای طبیعی این روستا اشاره کرد و گفت: سد خاکی روستای انوج با عمق ١٣ متر و حجم ٣٠٠ هزار مترمکعب که منظره بسیار زیبایی دارد از جاذبههای طبیعی این روستا است و این سد زیستگاه انواع مختلفی از پرندگان مهاجر و ماهیهای رودخانهای است.

سرومیلی با بیان اینکه وجود برج قدیمی با حدود ۴٠٠ سال قدمت در روستای انوج از دیگر جاذبههای تاریخی روستا است، عنوان کرد: این برج هنوز به ثبت نرسیده است ولی به دنبال ثبت ملی آن هستیم.

وی همچنین به وجود امامزاده پیرغایب در تپه ورودی روستا به عنوان یک مکان زیارتی و مقدس اشاره کرد و گفت: در ادوار گذشته توسعه روستایی را غالباً در بهسازی روستا میدیدند که در کنار محاسن زیادی که داشت معایبی چون تخریب بافت روستا را باعث میشد.

دهیار روستای انوج با اشاره به اینکه اکثر خانههای این روستا نوسازی شده و دیگر بافت قدیمی ندارد، ابراز کرد: در چند سال اخیر و بازدید مسؤولان، اعتباراتی برای شروع کاوش آثار ارزشمند این روستا در نظر گرفته شده است که طبق وعدههای داده شده در سال جاری محقق میشود.

سرومیلی ادامه داد: در دو سال گذشته چند برنامه مستند از این آثار ساخته و در شبکه استانی پخش شده که این اقدام گامی مؤثر در راستای معرفی میراث فرهنگی استان است.

وی ایجاد خانه بومگردی را جزء برنامههای آینده روستا عنوان و اظهار کرد: گردشگری روستایی میتواند نقش عمدهای در توانمندسازی مردم و تنوع بخشی به رشد اقتصادی و همچنین خلق فرصتهای شغلی جدید داشته باشد.

* گردشگری روستایی از مهاجرت روستاییان میکاهد

دهیار روستای انوج اضافه کرد: با توجه به اینکه شغل اغلب روستاییان کشاورزی است و در دهههای اخیر میزان درآمد از محل کشاورزی سنتی کاهش یافته این موضوع باعث مهاجرت روستاییان به ویژه نسل جوان و تحصیلکرده شده که گردشگری میتواند با ایجاد درآمد برای خانوادههای روستایی، باعث کاهش مهاجرت شود.

* رویش انواع گیاهان دارویی در دشتهای روستای انوج

سرومیلی با اعلام اینکه زبان مردم روستای انوج، لری است به غذاهای محلی روستا همچون آش ترخینه، آش دوغ، آش ورکواز اشاره کرد و گفت: عمدهترین محصول باغی روستا انگور و فرآوردههای آن از قبیل شیره انگور، کشمش، مویز، سرکه، آبغوره و همچنین گردو و بادام است.

وی با بیان اینکه محصولات زراعی روستا شامل گندم، جو، عدس، نخود و لوبیا است، بیان کرد: بانوان این روستا به مشاغلی چون زنبورداری، سبدبافی، خیاطی و قالیبافی اشتغال دارند.

سرومیلی به باغهای زیبا و تپههای سرسبز و منظره چشمنواز روستا اشاره کرد و گفت: دشتهای این روستا محل رویش گیاهان دارویی از جمله آویشن، گون، چای کوهی، کنگر، خاکشیر، بابونه و... است.

 

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٣/٢٩ تعداد بازدیـد : ۴١٣ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢١  نفر کاربران آنلاین :
۱۸۲,۱۷۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان