دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷   |   Mon June 25, 2018  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
ونداليسم اجتماعي چیست؟
شهر سبز پايدار چيست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
     شهرداری همدان
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٨/١٧ تعداد بازدیـد : ٢۶٩ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  جامعه
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
ورکانه زيباترين روستاي رنسانسي ايران

 

در هر کوچه اين روستا که قدم ميگذاري، فرش سنگي زير پا، احساسي زيبا را در وجود انسان ايجاد ميکند، تمام کوچهها جدولکشي شده و مانند شهري زيبا به نظر ميرسد و چراغهاي روشنايي زيبايي که مناسب سنگفرشهاست کنار پياده‌‌راه تعبيه شده است.

روستاي ورکانه همدان يکي از شش روستاي گردشگري همدان است که نام آن در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و به عنوان منطقه ويژه گردشگري کشور مطرح شد.

اين روستا منطقهاي است که قدم زدن در کوچههاي آن و بهرهمندي از زيبايي آن انسان را مبهوت ميکند و اين روش را زيباتر از شهر به عنوان نگين همدان معرفي ميکند.

روستاي ورکانه در دامنه جنوبي زاگرس مرکزي قرار گرفته و روستاهاي اين منطقه به دليل کوهستاني بودن و برخورداري از طبيعت زيبا از مناطق بسيار بکر به شمار ميرود.

رودخانههاي فصلي ورکانه از ارتفاعات يخچالها سرچشمه ميگيرد و بعد از عبور از اراضي سيمين ورکانه به رودخانه فصلي ارزانفود ميريزد و سرچشمه گرفتن رودخانه دارستان (ارزانفود) از ارتفاعات روستاي ارزانفود بر جاذبههاي طبيعي منطقه افزوده است.

گذري بر کوچه پس کوچه‌‌هاي روستاي سنگي ورکانه در فصل تابستان، نشاندهنده پرورش درختان گردو، سيب و زردآلو در حياط برخي از واحدهاي مسکوني است.

در روستاي ورکانه باغهاي سرسبز، اراضي و فضاهاي سبز، نقطه مثبت و ظرفيت فعال براي برنامه‌‌ريزي جهت جذب گردشگر محسوب ميشود زيرا باغ به عنوان فضاي اصلي زندگي براي مردمان اين روستا مطرح است و در جاي جاي زندگي افراد رخنه کرده است به طوري که حضور باغ، هر چند کم وسعت، در حياط خانهها به وفور ديده ميشود.

گذشته از اين، محور ارتباط اصلي روستا از شهر همدان نيز داراي مناظر و چشم اندازهاي زيبايي است که ميتواند به عنوان محوري گردشگري مطرح شود زيرا وجود چشم اندازهاي زيبا و مناظر بديع اين محور را يکي از ظرفيتهاي بالفعل شهر همدان کرده است.

اين محور از جاده همدان- ملاير منشعب ميشود و پس از عبور از سد اکباتان و روستاهاي يلفان، شمس‌‌آباد و عليآباد به ورکانه ميرسد.

برخي بناها و فضاها در بخش مرکزي روستا و مکانهايي با قدمت بيشتر، شامل بناهاي سطوح و فضاهاي پر و خالي در هم ادغام شده و بافت همگن ايجاد کرده است.

در اين فضا و بافت، تراکم بناها زياد است و معابر طراحي شده در اين منطقه عرض کمي دارد. برخي بناها نيز به لحاظ ترکيب مربوط به دوره جديد است و به لحاظ ترکيب‌‌بندي و بافت از نظم خاصي برخوردار است که در آن در حياط، باغ وجود دارد و بر زيبايي فضا افزوده است.

روستاي ورکانه به لحاظ کار و استفاده از مصالح بومي و محلي به خصوص مصالح سنگي منحصر به فرد است و کاربرد سنگ به صورت يک مصالح عام و متعارف در چهره و سيماي روستا خودنمايي ميکند.

کاربرد سنگ نه تنها در پي، بلکه در قسمت اعظم بناها در ساخت ديوارهاي باربر و ديوارهاي محوطه و حياطها مورد استفاده قرار گرفته است و بيشتر سنگ لاشه است که توسط ملات گل کار شده و پهناي اين ديوارهاي سنگي در طبقه همکف به يک متر هم ميرسد و تنها عامل اتصال در ديوارهاي سنگي نيز استفاده از تيرهاي چوبي است.

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختماني در ابنيه روستاي ورکانه است و عنصر سنگ به عنوان اصليترين مصالح در ابنيه روستاي ورکانه بيش از هر چيز در بازديد از روستا به چشم ميخورد و به نظر ميرسد کاربرد سنگ در روستا به علت فراواني اين عنصر در روستا و سختي و مقاومت آن در برابر تغييرات جوي و همچنين کمبود آجر و خشت در منطقه بوده است.

پيشينه روستاي ورکانه به بيش از ۴٠٠ سال ميرسد و آنچه از تاريخ برميآيد اينکه نخستين و قديميترين محله آن، محله درب مسجد است.

روستاي ورکانه به دليل اينکه در پيرامون آن معادن سنگ به فراواني مشاهده ميشود، نام ورکانه را به خود گرفته و وجه تسميه روستاي ورکانه را معادل محلي که در نزديکي معدن يا وَرِکان است، آوردهاند.

 

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٨/١٧ تعداد بازدیـد : ٢۶٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣  نفر کاربران آنلاین :
۱۵۸,۱۸۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان