دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷   |   Mon June 25, 2018  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
ونداليسم اجتماعي چیست؟
شهر سبز پايدار چيست؟
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
     شهرداری همدان
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۵/٠٣ تعداد بازدیـد : ۴٢٧ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  جامعه
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
معيارهاي يك خانواده موفق

 

١. ويژگيهاي خانواده موفق

اگر از شما سؤال شود كه خانواده موفق چه ويژگيهايي دارد، يا اگر از شما بخواهند كه از ميان بستگان، دوستان يا همسايگان، خانواده موفقي را معرفي كنيد، پاسخ شما چه خواهد بود؟ براي پاسخ به اين سؤال بايد به اين نكته توجه كرد كه خصوصيات خانواده موفق، متفاوت از خصوصيات فرد موفق است. مثلاً بارها شاهد بودهايم كه در رسانه زوجي را موفق معرفي كردهاند كه آقا، استاد دانشگاه و خانم، پزشك است. درحالي كه ممكن است هر يك از اين دو در جامعه فرد موفقي هستند اما با هم خانواده موفقي را تشكيل نميدهند.

هر يك از ما به قصد تشكيل يك خانواده موفق اقدام به ازدواج كردهايم. اساساً خيلي از ترديدها و تأخيرهاي جوانان در امر ازدواج، به دليل نداشتن حس موفقيت درباره خانواده و والدينشان است. به همين دليل جوان، پيوسته در ترديد و تأمل ميماند كه با چگونه ازدواجي به موفقيت دست پيدا ميكند!؟ به ويژه اين كه اقتضاي فرهنگي جامعه ما نسبت به ازدواج، به گونهاي است كه غالباً سعي و خطايي هم در آن پذيرفته نميشود. در واقع فرهنگ و سنت ما با تأكيد بر يك انتخاب، حساسيت و لزوم يك انتخاب شايسته را براي جوان دو چندان ميكند.

٢- ملاكهاي موفقيت

بعضي اوقات ما سعي ميكنيم ميزان موفقيت يك خانواده را با ملاك و معيارهاي سطحي خود بسنجيم. به عنوان مثال ميگوييم خانوادهاي موفق است كه در آن تنش كمتري وجود داشته باشد. در حالي كه بايد گفت، ممكن است در مقطعي از زمان، تنشي در خانواده وجود نداشته باشد؛ اما اين بدان معنا نيست كه در آينده نيز تنشي نخواهد بود. اگر ادعا كنيم كه چنين خانوادهاي را ميشناسيم، بايد اين را در نظر داشته باشيم كه ما فقط در يك مقطع زماني با چنين خانوادههايي مواجه بودهايم و در نتيجه برداشت خود را بر اساس اطلاعات ناقص بنا كردهايم؛ يا احتمال دارد كه اين خانواده نزد ما اينچنين وانمود كرده باشند. آيا ممكن است كه در معادلات انساني تنش نباشد؟ مگر ميشود كه در جامعه مادي، تزاحم، درگيري و اضطراب وجود نداشته باشد؟ بايد گفت در زندگي مادي اين امر محال است.

شايد خانوادهاي را موفق بدانيم كه خوشي و شادي در آن پايدار باشد. اما آيا خانوادهاي سراغ داريم كه هيچ ناگواري و مصيبتي در آن رخ ندهد؟ آيا خانوادهاي ميشناسيم كه خوشي براي اعضاي آن تضمين شده باشد؟ اينجاست كه ترديد ميكنيم كه آنچه در وهله نخست در ذهن ما معيار براي موفقيت جلوه ميكند، ميتواند معيار مناسبي نباشد.

اگر براي موفقيت يك خانواده، خوشي و ناخوشي يا اضطراب و تنش معيار موفقيت است، پس چگونه ميتوان زندگي حضرت رسول (صليا... عليه و آله) و حضرت خديجه (عليها السلام) را يك زندگي موفق دانست؟ زندگي آن دو بزرگوار از مرحله انتخاب تا انتها، سراسر از رنج و ناملايمت؛ در يك فضاي سنگين پرتنش بود. اما كيست كه در موفقيت زندگي اين دو تن ترديدي داشته باشد؟

وقتي خاطرات همسران شهدا در دوران جنگ را ميخوانيم، به خوبي رضايتمندي و حس شيرين اين عزيزان از زندگي را در مييابيم؛ در حالي كه آنان از خيلي از خوشيهايي كه امروز براي يك خانواده موفق تعريف ميكنيم، بيبهره بودهاند. حتي غالباً از ابتداييترين حق خود، يعني حضور در كنار يكديگر نيز محروم بودهاند اما چگونه است كه گاه با حسرت، چنين خوشي و صميميتي را براي خود و زندگيمان آرزو ميكنيم؟

* درباره موفقيت بايد به نكات زير توجه داشت:

١. موفقيت امري نسبي است؛ كمتر كسي پيدا ميشود كه در همه ابعاد زندگي به معناي واقعي موفق باشد. چه بسا فردي در مقايسه با يك فرد موفقيت كمتر و در مقايسه با فرد ديگر موفقيت بيشتر داشته باشد.

٢. از شاخصهاي موفقيت در خانواده ميتوان به درك و تفاهم پايدار، همزماني و همانديشي، همكاري، كرامت، سازگاري و مدارا اشاره كرد.

٣. موفقيت در زندگي خانوادگي، تابع اموري اكتسابي است؛ كه عزم، اراده و مسؤوليت پذيري فرد را طلب ميكند.

۴. خانوادهها ساختارهاي متفاوتي دارند. به همين دليل، ممكن است روشي كه خانوادهاي را به موفقيت ميرساند براي خانواده ديگر كارآمد و مناسب نباشد. بنابراين هر خانواده براي موفقيت بيشتر بايد به دنبال روش مناسب و مخصوص به خود باشد.

٣. كليد موفقيت

متأسفانه نگاه غالب جوانهاي امروز نسبت به موفقيت، نگاهي مصرفي است. از نظر جوان امروز، اين ديگران هستند كه بايد شرايط، محيط و فضاي اجتماعي مناسبي را مهيا كنند تا او به موفقيت برسد. مثلاً اگر از او درباره شغل آيندهاش سؤال شود، پاسخ ميدهد: «يك مغازه سه نبش برايم تهيه كنيد، فلان مبلغ سرمايه نيز در اختيارم بگذاريد تا ثابت كنم كه ميتوانم بسيار در كسب و كار موفق باشم!» يا درباره ازدواج ميگويد: «همسري خوب و بساز با خانوادهاي فهيم برايم پيدا كنيد، آن وقت موفقيتم را در زندگي به شما ثابت خواهم كرد!»

چنين جواني به موفقيت نرسيده؛ بلكه تنها آن را مصرف كرده است. ساختاري كه خداوند براي دنيا نهاده است، اصلاً چنين ساختاري نيست. ما بايد توليد كننده موفقيت باشيم نه مصرف كننده آن. بايد خود سفره موفقيت را با تمام ملزومات آن پهن كنيم؛ نه اين كه چنين سفرهاي از قبل پهن شده باشد و ما فقط زحمت نشستن بر سر آن را بكشيم. موفقيت اكتسابي است، چيزي است كه بايد ايجادش كرد. البته يك سوي آن توفيق الهي است؛ كه صد البته خداوند هيچ منعي براي توفيق بندگان خود قرار نداده است. خداوند در قرار دادن تقدير ابايي ندارد. او ميخواهد كه همه ما موفق باشيم. اصلاً او ما را براي موفق بودن خلق كرده است. تمام آنچه ما را به موفقيت يا شكست ميرساند، در دستان خود ماست. داشتن چنين باوري، پيش نيازي مهم براي رسيدن به موفقيت است. «اميرالمؤمنين (عليهالسلام) توفيق را رحمت و عنايت خداي مهربان و از كششهاي پروردگار دانسته، ايشان توفيق را اساس كاميابي و خوشبختي و كليد نرمي و مدارا ميداند.»

پس به خاطر داشته باشيم كه داشتن خانواده موفق، تابع برخورد پدر يا مادرمان نيست. تابع شرايط اقتصادي جامعه نيست. حتي پايين يا بالا بودن قيمت مسكن نيز دليل بر موفقيت يا شكست ما نيست. نگوييم: «اگر ميخواهيد خانوادهاي موفق داشته باشيم، قيمت مسكن را پايين بياوريد، اشتغال ايجاد كنيد، سطح رفاه عمومي را بالا ببريد.» اساساً بايد نگاه خود را عوض كنيم. اگر باور كنيم كه عامل موفقيت هر فردي، در وجود خودش است، نيمي از مسير موفقيت را پيمودهايم. اگر بالاترين نعمتهاي دنيا را نزد خود فرض كنيم، باز هم نميتوانند عامل موفقيت ما باشند.

يك خانم نبايد بگويد «موفقيت در اين است كه بهترين شوهر دنيا نصيبم شود؛» چون بهترين شوهر عالم نصيب زناني همچون همسر نوح و لوط (عليهالسلام) و امام حسن مجتبي (عليهالسلام) شد، اما آنها نتوانستند موفق باشند.

يك آقا نبايد بگويد: «موفقيت در اين است كه زن خوبي نصيبم شود». آيا همه همسران پيامبر (صليا... عليه و آله) خوب بودند؟ با اين وجود چه كسي ترديد دارد كه پيامبر (صليا... عليه و آله) بهترين الگوي همسر موفق است؟ آيا فرعون كه همسري شايسته مانند آسيه داشت، موفق بود؟

خداوند كليد موفقيت عبد را به دست خود او داده است. و ميفرمايد: (اللَّهَ لاَ يغَيرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يغَيرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ) همه چيز دست اوست. عزّت و ذلّت، خوشبختي و بدبختي در دستان اوست. اما خود گفته است آنچه به دست من است را به دست شما دادهام. شما تغيير دهيد تا من هم تغيير دهم؛ شما موفق شويد تا من هم موفقتان كنم.

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠۵/٠٣ تعداد بازدیـد : ۴٢٧ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2018  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢  نفر کاربران آنلاین :
۱۵۸,۱۸۰ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان