یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸   |   Sun February 23, 2020  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
ونداليسم اجتماعي چیست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
     شهرداری همدان
9 فایده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٣/٠٨/٠۶ تعداد بازدیـد : ٩٠٩ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  بهداشت و سلامت
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
آنچه بايددر مورد آنفلوانزاي فصلي بدانيم

 

فوق تخصص بيماريهاي عفوني كودكان دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد با بيان اينكه آنفلوانزا، يك بيماري شايع تنفسي است كه در آن ويروس به سيستم تنفسي حمله ميكند، گفت: شروع فصل پاييز (شروع مدارس) با شيوع اين بيماري همراه است، به طوري كه تا اواخر اسفند ادامه مييابد.

به گزارش پايگاه خبري و اطلاعرساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ دكتر عبدالكريم قديمي مقدم افزود: بيماري آنفلوانزا، دوره كمون(پنهان) يك تا چهار روزه دارد كه با پيشگيري ميتوان از بروز اين بيماري جلوگيري كرد.

وي با اشاره به علائم اوليه آنفلوانزا، اظهار داشت: تب ناگهاني، سردرد، گلو درد، آب ريزش بيني، استفراغ، كوفتگي و بي حالي از علائم اوليه بيماري آنفلوانزاي فصلي است كه به صورت "ناگهاني" شروع ميشود.

* تفاوت سرماخوردگي با آنفلوانزاي فصلي

دكتر قديمي مقدم در ادامه با بيان اينكه بعضي از مردم، سرماخوردگي را با آنفلوانزا يكي ميدانند، تصريح كرد: اين دو بيماري با علائم ويروسي خود را نشان ميدهد، اما بيماري آنفلوانزا و سرماخوردگي، دو بيماري جداگانه هستند كه هر كدام نيازمند مراقبتهاي ويژه خود هستند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج با بيان اينكه تب خفيف، آب ريزش بيني، سرفه، عطسه و خارش گلو علائم بيماري سرماخوردگي است، افزود: اين بيماري ويروسي، خطرناك نيست و با استراحت كافي در منزل و خوردن غذاي گرم مانند انواع سوپهاي مقوي بهبود مييابد، اما در مواردي كه شدت بيماري زياد باشد نياز به معاينه پزشك و درمان دارويي دارد.

وي تصريح نمود: اما آنفلونزا بيماري تب دار، همراه با سردرد، گلو درد، كوفتگي و سرفه است، بنابراين بهتر است تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگي را بدانيم، چرا كه اين دو بيماري كاملاً با هم متفاوت هستند.

* راههاي انتقال آنفلوانزا

دكتر قديمي مقدم با اشاره به راههاي انتقال بيماري آنفلوانزا، يادآور شد: آنفلوانزا بيماري تنفسي است كه از طريق عطسه، سرفه، صحبت كردن و همچنين از طريق دستهاي آلوده (دست آلوده خود را به چشم، بيني و دهان زدن) انتقال و منجر به شيوع و پخش ويروس ميشود.

* بيماري آنفلوانزا نيازي به تجويز آنتي بيوتيك ندارد

اين فوق تخصص بيماري عفوني كودكان با بيان اينكه آنفلوانزا يك بيماري خود محدود شونده نيز هست، خاطر نشان كرد: بيماري آنفلوانزا يك بيماري "ويروسي" است و نيازي به "آنتي بيوتيك" ندارد و بهتر است همانگونه كه اشاره شد "سير تكاملي بيماري" طي شود.

* بيماري آنفلوانزا در افرادي خاص، نياز به مراقبت ويژهاي دارد

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج، با تأكيد بر اينكه اين بيماري در برخي افراد بايد جدي گرفته شود، افزود: آنفلوانزا به ويژه در افراد سالمند، مبتلايان به بيماريهاي قلبي عروقي، ريوي، سرطان، آسم، ديابت، اطفال زير پنج سال، زنان باردار و افراد يا بيماران كه دچار ضعف ايمني (افراد در خطر) هستند با شدت بيشتري بروز ميكند و سلامت آنها را به مخاطره مياندازد.

دكتر قديمي مقدم ادامه داد: افراد اشاره شده، در صورتي كه مبتلا به بيماري آنفلوانزا شوند و هم زمان دچار درد شديد در قفسه سينه و شكم، اختلال در تنفس، كبودي لب و صورت و بي قراري و عدم توانايي در غذا خوردن گردند بايد به پزشك مراجعه كنند تا تحت مراقبتهاي درماني قرار گيرند.

وي به مادران باردار نيز هشدار داد: اگر زن بارداري به بيماري آنفلوانزا دچار شد و احساس نمود كه "حركت جنين"، كم يا كند شده، حتماً بايد به پرشك مراجعه كند.

* راههاي پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي فصلي

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي ياسوج سادهترين راه براي جلوگيري از ابتلا به آنفلوانزا را "پيشگيري" دانست و تصريح كرد: شستوشوي مرتب دستها با آب و صابون، تزريق واكسن آنفلوانزا، عدم تماس با افراد مبتلا از جمله راههاي پيشگيري از ابتلا به بيماري آنفلوانزاي فصلي است.

وي ادامه داد: اگر شخصي مبتلا به بيماري آنفلوانزا شد بايد استراحت كند و از ماسك استفاده نمايد، زيرا از طريق سرفه، عطسه و صحبت كردن ويروس به افراد ديگر منتقل ميشود.

دكتر قديمي مقدم توصيه نمود: از دست دادن و روبوسي با شخصي كه مبتلا به بيماري آنفلوانزا است پرهيز و فاصله خود را با شخص بيمار حفظ كنيد، به طوري كه حداقل يك تا دو متر با وي فاصله داشته باشيد.

* راه ابتدايي پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي فصلي شست و شوي دستها است

اين فوق تخصص بيماري عفوني كودكان همچنين تأكيد كرد: "شستن دستها"، ابتداييترين راه براي پيشگيري از بيماريهاي عفوني از جمله بيماري آنفلوانزا است.

وي ادامه داد: شستوشوي مرتب دستها با آب و صابون يا محلولهاي ضدعفوني كننده، به خصوص زماني كه عطسه يا سرفه ميكنيد، ميتواند از بروز آنفلوانزا پيشگيري نمايد.

* واكسن آنفلوانزا يكي ديگر از راههاي پيشگيري است

دكتر قديمي مقدم با بيان اينكه واكسن آنفلوانزا يكي ديگر از راههاي پيشگيري اين بيماري است، اظهار داشت: از آنجايي كه واكسن آنفلوانزا به ميزان جمعيت در دسترس نيست، بهتر است افراد سالم از تزريق اين واكسن پرهيز كنند تا افراد نيازمند بتوانند آن را به راحتي تهيه و استفاده نمايند.

* چه افرادي بايد مقابل آنفلوانزا واكسينه شوند؟

وي ادامه داد: اين واكسن براي افراد زير پنج سال، سالمندان، افرادي كه بيماري مزمن قلبي، ريوي، كبدي، كليوي دارند يا دچار نقص ايمني بدن شده و افرادي كه داروهاي تضعيف كننده سيستم ايمني بدن را مصرف ميكنند نيز تجويز و تزريق ميشود.

وي اضافه كرد: اگر فردي در سالهاي قبل اين واكسن را دريافت نكرده باشد، تزريق "٢ دوز" براي وي كافي است و در غير اين صورت (يعني سالهاي قبل دريافت كرده باشند!)، تزريق "يك دوز" واكسن آنفلوانزا براي پيشگيري از اين بيماري، نيز مناسب است.

دكتر قديمي مقدم با اشاره به اينكه در افراد از سن ۶ ماه تا سه سال، "نصف دوز" واكسن جهت تزريق كفايت ميكند، ادامه داد: در افراد سه سال به بالا، معمولاً يك دوز واكسن استفاده ميكنيم، به طوري كه اين مقدار تا حدود ٨٠ تا ٩٠ درصد ميتواند جلوي پيشرفت آنفلوانزاي فصلي كه يك معضل واقعي براي شخص است را بگيرد.

فوق تخصص بيماريهاي كودكان دانشگاه علوم پزشكي ياسوج هشدار داد: در كودكان زير سن ۶ ماه، افرادي كه حساسيت شديد به تخم مرغ يا آنافيلاكسي(شوك آلرژيك به عبارتي يك پاسخ آلرژيك شديد به داروها و بسياري از مواد آلرژيزاي ديگر كه زندگي فرد را به خطر مياندازد) دارند، تزريق نميشود و همچنين در كساني كه بيماري تب دار شديد دارند، بهتر است واكسن آنفلوانزا را بعداً تزريق كنيم.

* استفاده از سرم براي جبران كمبود مايعات بدن

وي گفت: اگر شخص مبتلا به بيماري آنفلوانزا نتوانست غذا بخورد در چنين مواقعي بهتر است بيمار از مايعات و سوپ و همچنين از تب بر براي كاهش تب استفاده كند و اگر باز نتوانست با استفاده از سرم، مايعات از دست رفته بدن جبران شود.

 
     
     
 
   منبع مقاله:  هگمتانه
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٣/٠٨/٠۶ تعداد بازدیـد : ٩٠٩ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١  نفر کاربران آنلاین :
۱۹۸,۷۶۹ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان