پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹   |   Thu August 6, 2020  
   
 
 آرشیو  |  جستجو         
  سامانه پذیرش مقالات و نوشته ها      صفحه اصلی   |   شهرداری همدان   |   سایر مقالات 
     پربازدیدترین ها
نقش و اهميت فضاي سبز در زندگي شهري
شهر سبز پايدار چيست؟
زمینه های استفاده از GIS در برنامه ریزی و مدیریت شهری
ونداليسم اجتماعي چیست؟
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مقدمه ای بر سيرتحول تهيه طرح هاي توسعه شهري در جهان و ايران
بافت هاي فرسوده ، قوت ها و فرصت ها
۱۵ توصيه كاربردي امام خامنه اي براي انس بيشتر با قرآن
سيرتحول برنامه ريزي شهري بعد از ورود اسلام به ايران
غذاهاي سنتي همداني ها در ماه مبارك رمضان
     شهرداری همدان
9 فایده استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی
روش ها و فواید تفکیک زباله در منزل
باید و نباید‌های آپارتمان نشینی
فواید تفکیک زباله و چگونگی آن در خانه
نقش شهروندان در بازیافت و تفکیک زباله ها
اهمیت هویت فرهنگی در شهر پایدار
نقش مبلمان شهري در هويت و سيماي شهر
نقش فن آوري اطلاعات و ارتباطات در مديريت شهري
گذری بر تاریخچه مدیریت پسماند
راه هاي كاهش توليد پسماند در خانه
نقش مبلمان شهري در زيباسازي شهر
نقش شهر الكترونيكي در توسعه شهري
مزاياي بليت الكترونيك و نقش آن در توسعه مديريت حمل و نقل شهري
آموزش شهروندان، حلقه گمشده چرخش بازيافت زباله
شهر سبز پايدار چيست؟
تاريخچه شهرداري و شوراي شهر در ايران
  بیشتر ...
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠٩/١۵ تعداد بازدیـد : ١٢٠٣ نسخه چاپی
 
   موضوع مقاله:  اقتصاد و بازرگانی
   نـوع مقاله:  متفرقه
 
 
 
 
 
خلاقیت ، مدیریت و کارآفرینی

 

این مقاله با رویکردی روان شناختی به بررسی پدیده «خلاقیت ، مدیریت و کارآفرینی» می پردازد و می کوشد تا ارتباط این مفاهیم را از بعد نظری و کاربردی مورد مطالعه قرار دهد. در این بررسی تلاش می شود ارتباط «خلاقیت» و «مدیریت» مورد بحث قرار گیرد و برآیند آن ، در قالب بحثی ویژه درباره مدیریت خلاق و کارآفرینی مطرح گردد.

بنابراین ، پیش از آغاز موضوع ، لازم است مفاهیم کلیدی این بحث ، یعنی «خلاقیت (خلاقیت)» و «مدیریت (مدیریت)» تعریف شده ، ویژگی های مهم هر یک مورد بحث قرار می گیرد

● خلاقیت

«خلاقیت» یا «آفرینشگری برگردانی از واژه« خلاقیت »و به معنای« خلق کردن »است. از دیدگاه روان شناختی ، «خلاقیت» به معنای پدید آوردن چیزی از چیز دیگر به گونه ای منحصر به فرد است. به عبارت دیگر ، خلاقیت به معنی کم یا زیاد کردن یک پدیده و تغییر شکل دادن و یا ترکیب کردن آن با سایر پدیده ها ، اشیاء یا چیزها است (پیر خایفی ، ١٣٧٧).

برخی از نظریه پردازان ، همچون گیلفورد ، معتقدند که خلاقیت را باید نوعی از تفکر به شمار آورد ، زیرا ایده خلاق خود نوعی فکر و تصور است (فلدمن ، ١٩٩٠).

گیلفورد در ابداعی دیگر می گوید خلاقیت نوعی تازه از تفکر است که فارغ از قالب و روش از پیش تعیین شده و بنابراین حالتی «واگرا (واگرا)» دارد.

با وجود این ، تعریف خلاقیت فراتر از این بحث می باشد. در برخی دیگر از تعاریف ، خلاقیت معادل با «حل مسأیل (حل مشکل)» (مسأله گشائی) تلقی شده که در اشکال مختلف هنری ، علمی و اجتماعی ظاهر می شود (آقایی فیشانی ، ١٣٧٧ ؛ ریکاردز ، ١٩٩٠). بدین ترتیب ، خلاقیت چیزی جز حل کردن مسایل ، مشکلات ، تعارضات یا بن بست نیست ها.

اما آیا هر حل کردن یا خلق کردنی را می توان یک «پدیده خلاقه» نامید؟ در این باره ، صاحب نظران معتقدند که هر پدیده خلاقه ای حتما باید واجد عنصر «تازگی و نو بودن» باشد تا امتیاز خلاقیت را پیدا کند (والفی ، ١٣٧٧ ؛ احمد پور ، ١٣٧٩ ؛ پیر خایفی ، ١٣٧٩). در کنار این ویژگی ، باید به عنصر «مناسب و مفید بودن» خلاقیت نیز توجه کرد ؛ زیرا تازگی و جدید بودن یک پدیده ، بی آن که دارای منافع و فوائدی باشد ، ارزش چندانی نخواهد داشت.

بنابراین ، از مجموع این نظرها می توان نتیجه گرفت که :

«خلاقیت به معنای خلق کردن چیزی تازه و منحصر به فرد است که به گونه ای مناسب و مفید ، موجب حل یک مسأله ، سؤال یا نیاز علمی ، صنعتی و یا اجتماعی شود.»

همان طور که در تعریف خلاقیت اشاره گردید ، خلق کردن به معنای تلفیق یا ترکیبی جدید از چیزهاست. به نظر می رسد این تعریف قادر نیست پوشش کاملی برای مفهوم خلاقیت پدید آورد. پس در این حالت ، ا ناگزیریم از مفهوم دیگری تحت عنوان «ابداع» صحبت کنیم که به معنای پدید آوردن چیزی نو و یگانه ، از هیچ است. در این تعریف ، خلاقیت به چیزی تشبیه می شود که از قبل نبوده و از هیچ پدید آمده است (پیر خایفی ، ١٩٩٩). از این رو ابداع را باید شکل عالی تری از خلاقیت دانست. با توجه به این ویژگی باید اذعان نمود که انسان بیشتر موجودی خلاق است تا مبدع ؛ زیرا خلاقیت انسان عمدتا برگرفته از یک الگو یا طرح تغییر یافته از چیزهای قبلی است.

با این حال ، متخصصان مدیریت ، «نوآوری» را مترادف با «ابداع» می دانند و معتقدند «نوآوری» فرایند پایانی خلاقیت و به عبارتی جلوه و نمود بیرونی آن می باشد که به صورت یک محصول یا تولید بدیع و تازه آشکار می شود. در حقیقت ، به زعم آنان ، آن چه موجب نوآوری می شود ، توان خلاقه فرد است که او را به سوی نوآوری در کار و تولید می کشاند (احمد پور ، ١٣٧٩ ؛ فیشانی آقایی ، ١٣٧٧).

▪ ویژگی های خلاقیت

برای ورود به بحث خلاقیت و مدیریت ، لازم است که با ویژگی های خلاقیت آشنا شویم. بنابراین ، به شرح کوتاهی از این ویژگی ها می پردازیم.

خلاقیت ، بنیانی انگیزشی دارد و به همین دلیل ، حفظ خلاقیت در گرو حفظ انگیزه افراد است. فرد خلاق در انجام یک وظیفه ، زمانی مبادرت به خلق افکار ابتکاری خواهد کرد که برای این کار محرک کافی داشته باشد. این محرک ، چیزی جز تحریک درونی فرد نیست ؛ یعنی جوششی از سر میل ، شوق و رغبت. این نکته ای است که در بحث خلاقیت و مدیریت باید مورد توجه قرار گیرد. به سخن دیگر ، آدمی تا زمانی که احساس مؤثر و مفید بودن ننماید ، رغبتی به انجام

کار نخواهد داشت (پیر خایفی ، ١٩٩١).

خلاقیت مبتنی بر اراده آدمی است. در حقیقت ، خلاقیت حق انتخاب و قدرت تصمیم گیری برای انتخاب است. به اعتقاد صاحب نظران ، آدمی این حق را دارد که در زندگی به انتخاب دست بزند و الگوی انتخاب خود را تعیین کند. آدمی این توان را دارد که رفتارهایی فارغ از تکرار انجام دهد و خود را از قید الگوهای تحمیلی از ناحیه طبیعت و محیط اجتماعی ، آزاد نماید (پیر خایفی ، ١٩٩٩).

خلاقیت ، برنامه پذیر است. مطالعات متعدد نشان می دهد که افراد خلاق در کار بر روی یک اندیشه یا اثر ، نظم و تعهد (کار متمرکز و هدف دار) را دنبال می کنند. افراد خلاق به واسطه ذهن ترکیبی خود ، عناصر مفقود و بی ارتباط را به هم پیوند می زنند. چنین عملی مستلزم یک برنامه و طراحی ذهنی است. به عبارت دیگر ، تفکر خلاق از لحظه شکل گیری تا به ثمر رسیدن ، برنامه و نقشه ای خاص را دنبال می کند (پیر خایفی ، ١٩٩١).

خلاقیت وابسته به محیط اجتماعی است و بدون اغراق ، در بستر های مناسب اجتماعی پدید می آید. خانواده ، مدرسه ، سازمان ها و آداب و فرهنگ هر جامعه ، بسترهای اجتماعی خلاقیت را تشکیل می دهند. این بسترها می توانند تأثیر مثبت و منفی بر خلاقیت اعمال کنند. در بستر منفی اجتماعی ، خلاقیت در یک محدودیت مخرب قرار می گیرد. در این موقعیت ، خلاقیت همواره با یک مقاومت در پذیرش مواجه است. در بستر مثبت اجتماعی ، یک نوع آزادی و استقلال برای دست یابی به پاسخ های صحیح وجود دارد. افراد در این محیط ، احساسی از مفید و مؤثر بودن به دست می آورند (پیر خایفی ، ١٣٧٧).

خلاقیت دارای الگوی توزیع طبیعی است. امروزه صاحب نظران معتقدند که خلاقیت مهارتی عام است و در بین تمام افراد وجود دارد. این که گاهی این ویژگی در برخی افراد مشاهده نمی شود دلیل بر عدم وجود آن نیست ، بلکه بدان علت است که خلاقیت آنان فرصت مناسب برای بروز پیدا نکرده و بنابراین به سکون گرائیده است (پیر خایفی ، ١٣٧٩).

مطالعه «ریچارد وکینی» نشان داده که اگرچه بروز خلاقیت ، تابع تفاوت های فردی انسان هاست ، حتی در افراد عادی نیز میزان قابل توجهی از خلاقیت (در سطح متوسط) وجود دارد (فلدمن ، ١٩٩٠). خلاقیت ، خود پدیده ای منحصر به فرد است ، اما منحصر به افراد خاصی نیست. بنابراین ، صحیح تر است که بگوئیم این توانائی و مهارت در همه وجود دارد.

● مدیریت

«مدیری (مدیریت)» در یک تعریف ساده به معنای اداره کردن امور سازمانی است و «مدیر» کسی است که در فرایند کار و نحوه اجرای کار ، نقش نظارت و هدایت را دارد. اما تعاریف جدید از این مفهوم ، نشان می دهد که مدیریت واجد ویژگی های مختلفی است که توجه به آن ها در روشن ساختن این مفهوم ، مفید خواهد بود :

ویژگی نخست این است که مدیریت یک روش علمی برای هدایت محیط کار و یا فضای سازمانی است و در آن ، هنر و مهارت های فنی ، اخلاقی و اجتماعی ، حرف اصلی را می زند.

ویژگی دوم این است که مدیریت یک فرایند علمی است که برآیند آن باید به کارآمدی مؤثر سازمان و عوامل و منابع انسانی منجر شود (حق شناس ، ١٣٧٨ ؛ آل آقا ، ١٣٧٨ ؛ رضائیان ، ١٣۶٩).

با توجه به این دو ویژگی اساسی ، باید «مدیریت» را یک نوع هنر علمی در هدایت درست اصول مدیریت (برنامه ریزی ، سازماندهی ، فرماندهی ، هماهنگی و نظارت) در عوامل انسانی و سازمانی تعریف نمود. بنابراین ، عمده ترین وظیفه یک مدیر ، طراحی و اتخاذ تدابیر مناسب برای بهره گیری خلاق از توان نیروی انسانی است تا هم احساس کارآمدی ، استقلال و ابتکار را در آن ها به وجود آورد و هم به انتظارات و اهداف سازمانی ، پوشش مناسب دهد.

بر اساس این وظیفه ، می توان مدیران را به دو دستهکلی تقسیم کرد : یکی «مدیران دگرگون ساز» و دیگری «مدیران تبادلی» (ساعتچی ، ١٣٧۵). ویژگی برجسته «مدیران دگرگون ساز» این است که به گونه ای حیرت آور در عرصه فکر و عمل ، خلاق و دارای پشتکار هستند. آن ها از تغییرات مناسب و کارآمد استقبال می کنند و محرک حرکات خلاقانه در عوامل انسانی و فضای سازمانی خود هستند. در دسته مقابل ، یعنی «مدیران تبادلی» برد تغییرات بسیار محدود و اندک است. به عبارتی ، آن ها خیلی طالب تغییر ، ریسک ، جهش و حرکات خلاقانه نیستند سازمانی. به هر حال ، در مورد مدیران دگرگون ساز و یا به تعبیری «کارآفرینی» و «خلاقیت» در بخش پایانی مقاله بیشتر صحبت خواهیم کرد.

● خلاقیت و مدیریت

بحث خلاقیت و مدیریت ، عمدتا به تأثیر خلاقیت در سه عرصه مدیریتی نظر دارد :

١) خلاق مدیریت ،

٢) کارکنان خلاق ؛

۴) سازمان خلاق.

در این بخش ، به ویژگی های هر یک از این سه عرصه به صورت کوتاه اشاره می کنیم.

● مدیر خلاق

در بین سه عرصه مورد اشاره ، مدیر دارای نقش و تأثیر قابل توجهی در مجموعه سازمانی است. از این رو ، اگر مدیر واجد ویژگی های خلاقه گردد ، توان او به میزان زیادی افزایش خواهد یافت.

بر این اساس ، در بسیاری از شرکت های بزرگ صنعتی ، تلاش می شود تا زمینه های رشد مدیران خلاق ، از طریق کارگاه های پرورشی خلاقیت ، فراهم آید (جزنی ، ١٣٧۶). این اقدام برای پرورش مدیران خلاق را می توان سیاستی درست در جهت «موفقیت سازمانی» تلقی کرد.

امروزه حتی میزان بهره وری یک سازمان را با توانمندی در استفاده بهینه از منابع انسانی می شناسند (ساعتچی ، ١٣٧۶). به طور کلی ، مدیران خلاق در ایجاد فرصت های شغلی مناسب ، فضاسازی محیط سازمانی برای تلاش بیشتر کارکنان و بالا بردن بازده سازمان نسبت به مدیران غیر خلاق ، کارآمد تر عمل می کنند. آنان در این راه به گونه ای ابتکاری در رفع تنگناها و مشکلات می کوشند.

● کارکنان خلاق

کارکنان و مجموعه عوامل اجرائی را باید به عنوان منابع گرانبهای یک سازمان تلقی کرد ؛ زیرا بهره وری از منابع انسانی با کارآمد سازی این افراد معنا می یابد. موفقیت سازمانی ، هدف و غایتی است که به پشتوانه و همت کارکنان در حمایت از سیاست های خلاق یک مدیر ، امکان پذیر می شود. پس اگر هدف ، ایجاد فرایند کارآمدی در کارکنان (ایجاد کارکنان خلاق) است ، باید به ویژگی های زیر توجه نمود :

بهره وری کارکنان با انگیزش آنان ارتباط کاملا مستقیمی دارد. به عبارت دیگر ، درگیر شدن با کار و چنگ انداختن بر مشکلات ، نیازمند یک پشتوانه انگیزشی است و این ، انتظاری است که مدیر خلاق باید به درستی به آن پاسخ دهد ؛ یعنی کارمند را به کار و تلاش امیدوار و تشویق کند (ساعتچی ، ١٣٧۶ ؛ آل آقا ، ١٣٧٨).

بروز اندیشه و رفتار ابتکاری در کارکنان با پرورش حس مفید بودن و احترام به شخصیت کاری آنان ، افزایش می یابد. مشارکت در حرکات سازنده سازمانی و تولیدی ، احترام به اندیشه و تلاش آنان ، قدردانی از اقدامات مثبت و شکوفاسازی استعدادهای آنان ، همواره از خواسته های کارکنان خلاق به شمار می رود (گروه اساتید ، ١٣٧٠ ؛ منش افشین ، ١٣٧١) ● سازمان خلاق.

سازمان خلاق را باید محیط و بستری اساسی برای سیاست های خلاقانه مدیر و تلاش های ابتکاری کارکنان تعبیر نمود. ریکاردز (١٩٩٠) معتقد است که در محیط های فقیر از حیث خلاقیت ، تمایل به ریسک ، بروز تفکر انتقادی و میل به تغییر ، کاهش قابل توجهی می یابد. علت پدید آمدن این حالت را باید عمدتا در رفتارهای کلیشه ای و مملو از محدودیت ها ، ارزیابی های ناکام کننده ، روح محافظه کاری ، مقررات دست و پا گیر ، ناامنی شغلی ، ابهام در اهداف و بی توجهی به افراد خلاق در سازمان ها جست و جوکرد (آقایی فیشانی ، ١٣٧٧).

برعکس ، در محیط های سازمانی که روح خلاقیت در آن ها مورد اقبال واقع می شود ، بستری مناسب برای حرکات ابتکاری فراهم می گردد (افشین منش ، ١٣٧١). از نظر ساختاری ، این سازمان ها قالبی ارگانیک دارند زیرا به عوامل انسانی متعهدند و اساسا مروج خلاقیت و تلاش های نوآورانه هستند. در این سازمان ها اگر مقررات انضباطی نیز دیده شود ، متناسب و درخور با ترغیب به فعالیت های مفید و سازنده است. به علاوه این سازمان ها از پشتوانه های علمی و تحقیقی -- به جای تدابیر سلیقه ای -- مدیران برای بالابردن بازده خلاقانه بهره می گیرند.

● مدیریت خلاق و کارآفرینی

همان طور که در آغاز مقاله اشاره گردید ، پیش درآمد بحث مدیریت خلاق و کارآفرینی ، آشنائی کوتاه با مفاهیم خلاقیت و مدیریت است. در این باره ، مطالعات انجام شده نشان می دهد که یکی از ویژگی های برجسته کارآفرینان ، و به طور کلی مدیران خلاق ، «خلاقیت» آنها است (صمد آقایی ، ١٣٧٨). به واقع سخن گزافی نیست اگر بگوئیم بسیاری از خصایصی که برای مدیران خلاق وکارآفرینان برشمرده می شود ، همان ویژگی های افراد خلاق است ، با این تفاوت که حوزه کاری این گروه ، «مدیریت» است. به هر حال ، افراد خلاق هر یک در حوزه ای می توانند خوب بدرخشند. بنابراین ، شاید لازم نباشد که همه افراد خلاق مدیر باشند ؛ اما برای مدیر بهره ور و کارآفرین ، خلاق شدن ضروری و واجب است.

● کارآفرینی

«کارآفرینی» را در وهله اول صفت کسی می دانند که اهل ایجاد کار و اشتغال زایی است (صمد آقایی ، ١٣٧٨). به عبارت دیگر ، او برای دیگران موقعیت و فرصت های شغلی به وجود می آورد. برای مثال ، مدیر یک رستوران فرصت ها و موقعیت های شغلی متعددی را در اختیار جامعه قرار می دهد و به این ترتیب ، ضمن حصول سود و درآمد ، به اشتغال مشتاقان کار نیز می پردازد. بر این پایه ، هر کس را که توان ایجاد چنین موقعیت هایی را برای دیگران داشته باشد و به اشتغال زایی آنان کمک کند ، باید «کارآفرین» نامید.

اما در یک طبقه بندی کلی از کارآفرینان ، آن ها را به دو دسته اهل نوآوری و ابداع و اهل تقلید تقسیم کرده اند (احمد پور ، ١٣٧٩). کارآفرینان اهل نوآوری به دنبال ایجاد تحولات نو و تغییرات جدید هستند. به طور طبیعی در این گروه فرصت های شغلی بیشتری قابل حصول است زیرا این کارآفرینان در محدودیت ها و مشکلات ، درجا نمی زنند بلکه بر آن چیره و مسلط می شوند و راه های تازه تری را برای کار و تولید ارائه می نمایند.

کارآفرینان اهل تقلید بیشتر دنباله رو و تابع گروه اول هستند. در این گروه نیز فرصت های شغلی وجود دارد زیرا آن ها برنامه و طرح ایجاد شده توسط گروه اول را توسعه و بسط می دهند. برای مثال ، اگر کارآفرین نوآور طرحی را تحت عنوان «طلق و حاشیه» برای جلد گرفتن به تولید رسانده باشد ، سایر کارآفرینان به توسعه و بسط طرح او می پردازند و فرصت های بیشتری را برای این محصول پدید می آورند.

بنابراین ، کارآفرین را می توان فردی دانست که توانایی سازماندهی مدیریت کار را به نحو شایسته دارد و از فرصت ها و موقعیت ها خوب استفاده می کند و با اعمال طرح های ابتکاری و نوآورانه به رشد افراد و تغییرات جدید یاری می رساند (احمد پور ، ١٣٧٩ ؛ صادقی ، ١٣٧۴ ؛ آیت اللهی).

در این باره ، ما ضمن برشمردن ویژگی های مدیران کارآفرین به ارتباط خلاقیت و اشتغال با آن ها اشاره می کنیم.

تغییر و تحول ارزش های سازمانی : یکی از ویژگی های مدیران خلاق و کارآفرین این است که به تغییر و تحول ارزش ها و هنجارهای نامناسب و نامساعد در کار و تولید کمک می کنند. ایجاد فرصت کار و تلاش نیازمند به اصلاح مقررات ، نگرش ها و محدودیت های دست و پا گیر است که مدیران کارآفرین به خوبی از عهده آن بر می آیند.

▪ ریسک پذیری و تحمل ابهام :

مدیران خلاق و کارآفرین اهل خطر هستند. آن ها از شکست خوردن نمی ترسند و با قبول یک خطر به دنبال باز کردن فضای کار و رقابت جدید می روند. برای مثال ، گاهی سرمایه گذاری در یک بخش تولیدی ، صنعتی و یا سازمانی نیازمند قبول تمام خطرهای ممکن برای سرمایه مالی و انسانی است که شاید به موفقیت ختم شود ؛ یعنی قبول ابهامی که پیش بینی پذیر نیست.

▪ خلاقیت و ابتکار :

برای موفقیت در کار و حرفه نیاز به طرح ها و اندیشه های نو و بکر است. مدیران خلاق و کارآفرین از این ویژگی ، در خود و کارکنان ، به نحو درست و مناسب استفاده می کنند. رقابت با سایر مدیران ، کسب درآمد بیشتر ، توسعه مکان و فضای کار ، به کارگیری بهره ورانه نیروی کار ، تولید محصولات با کیفیت بالا و افزایش بازدهی سازمانی ، جملگی نیازمند روش های نو و جدیدند که محیط کار را با شرایط و نیازهای زمان هماهنگ سازد .

▪ تفکر و واقع گرایی :

مدیران خلاق و کارآفرین ، با توجه به سرمایه ، منابع انسانی و تجربه و شواهد علمی ولی هماهنگ با شرایط و واقعیت های کار اقدام می کنند. آنان گاهی تزریق سرمایه را تجویز می نمایند و گاهی به کارگیری نیروی کارآمد را به صلاح شرکت یا سازمان می بینند.

▪ شکار فرصت ها و پشتکار :

برای ترقی و پیشرفت باید همیشه مراقب تحولات و تغییرات جدید بود و همچون یک صیاد به کمین فرصت های مناسب نشست. مدیران خلاق و کارآفرین به آینده توجه دارند و خود و کارکنان را به شکار فرصت های «طلایی» ترغیب می کنند. آن ها در به نتیجه رساندن فرصت ها و طرح های ابتکاری نیز حوصله و تحمل فراوانی دارند و با علاقه به پی گیری آن ها می پردازند.

▪ استقلال و کنترل درونی :

مدیران خلاق و کارآفرین خود تصمیم گیرنده هستند و کمتر تحت ثأثیر القائات دیگرانند. آن ها متکی به نفس و دارای روحیه ای کاملا مستقل هستند. به عبارت دیگر ، اراده قوی از آنان شخصیتی می سازد که می توانند در برابر ناملایمات مقاومت کنند. آغاز تصمیمات همراه با ریسک و پذیرش طرح های نو و بکر نیازمند استقلال در اندیشه و عمل است. آنان همین روحیه را در کارکنان و عوامل انسانی خود نیز ترغیب می کنند.

▪ رشد دهندگی و علاقه مندی و بهره وری :

در میل به انجام بهره ورانه وظایف ، مدیران خلاق و کارآفرین به شکوفاسازی استعدادهای کارکنان توجه می کنند. مناسب سازی نوع کار با علایق و تخصص کارکنان ، فراهم آوردن فرصت برای تلاش و انجام کار مورد علاقه آن ها ، تشویق آنان به ارائه طرح های نو و قدردانی بجا و کافی از زحماتشان ، به افزایش بازده کاری کمک می کند.

به طور کلی ، آن چه به عنوان روحیه مدیران خلاق و کارآفرین مورد تأکید قرار گرفت ، چیزی نیست که یک باره به وجود آمده باشد. به سخن دیگر ، چنانچه این روحیه از پیش مورد پرورش و تقویت قرار نگرفته باشد هیچ گاه در آینده بروز نخواهد کرد. در حقیقت مجموع ویژگی های فوق از زمره خصایص شخصیت های خلاق است که باید از دوران کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی در فرد پرورش یابد (پیر خایفی ، ١٣٧٩).

● خلاقیت و اشتغال

در بحث های پیشین به ارتباط خلاقیت ، مدیریت و کارآفرینی کردیم اشاره. همان طور که ملاحظه نمودید امروزه بسیاری از کشورها با اعمال خلاقیت در فرایندهای مدیریتی (راهبردها و فنون) از یک سو و پویا و فعال نمودن مدیران از سوی دیگر ، توانسته اند عامل بسیار مؤثری را در تحولات و نوآوری های سازمانی ، علمی و صنعتی وارد کنند. هم چنین به طور ضمنی به ارتباط بین خلاقیت و اشتغال اشاره کردیم و نشان دادیم که خلاقیت و کارآفرینی در سازمان به ایجاد تغییرات وسیع و گسترده در فضای اشتغال منجر می شود. در بخش پایانی مقاله به گونه ای صریح تر به این موضوع اشاره می کنیم.

▪ خلاقیت در کودکی :

خلاقیت در دوران کودکی به سادگی قابل مشاهده است. همه ما تجربه هایی از شیرین کاری های کودکان داریم. خراب کاری های کودکان (زیر و رو کردن وسایل) ، نقاشی های آنان و. . . عرصه های بروز خلاقیت آن ها هستند. با بزرگ تر شدن کودکان ، این سرگرمی ها و تفریح های کودکانه به علاقه مندی های خاص دوران بزرگسالی تبدیل می شود و چه بسا که همیشه در دوران زندگی فرد باقی بماند. در حقیقت ، خلاقیت کودک او را به سوی علاقه مندی به یک یا چند موضوع می کشاند. بدون اغراق بسیاری از اشتغالات هنری ، تولیدی ، صنعتی و حتی علمی فرد در آینده پایه در همین علاقه مندی های دوران کودکی و نوجوانی دارد. برای مثال ، نوجوان علاقه مند به موسیقی به دنبال برآوردن کامل این علاقه به سوی مشاغل حرفه ای موسیقی می رود. به این ترتیب خلاقیت در اشتغال ورزی فرد در آینده ، متناسب با توانایی ها و علاقه مندی هایش ، تأثیر می گذارد.

در این دوران چنانچه خلاقیت و مهارت های خلاقانه کودک و نوجوان مورد بی مهری قرار گیرد هم زمان به خاموشی علاقه مندی و بلاتکلیفی او در آینده خواهد انجامید.

▪ حل خلاق مسایل :

«خلاقیت» را «قدرت حل خلاقانه مسأله» نیز نامیده اند. یکی از تأثیرات خلاقیت بر امر اشتغال در آینده این است که فرد به فکر راه حل های مفید برای کار و اشتغال خود خواهد بود و با یک بار شکست یا روبرو شدن با مانع نا امید نخواهد شد.

خلاقیت به فرد قدرت جست و جو و پیگیری راه حل های جانشین را می دهد. در چنین اقدامی برنامه ریزی و هدف گذاری نقش مهمی را ایفا می کند. در واقع فرد نقشه می کشد و هدف های جدیدی را برای خود برمی گزیند. بنابراین در فضای خانواده و حتی سازمان و محیط کار نباید روحیه جست و جوگری و مسأله گشایی را بی اهمیت تلقی کرد و از آن غافل شد.

▪ خلاقیت و کیفیت :

در فرایند خلاقیت فرد به کیفیت و بهبود محصول خود بسیار اهمیت می دهد. به سخن دیگر، فرد خلاق تلاش می کند هر روز کارش بهتر از دیروز باشد. بنابراین تعالی و پیشرفت کار هدف اصلی اوست. پرورش روحیهٔ خلاقیت و نوآوری در کودک و نوجوان، از او در آینده فردی خواهد ساخت که سازندهٔ فرصت های بهتر و متعالی تر برای خود شود.
بنابراین، فرد خلاق روحیهٔ حساس و منتقدانه دارد و مقابله با آن به صورت ناشیانه به تضعیف آن می انجامد.
خلاقیت و تجـربه:
خلاقیت دنیـای تجـربه هاست. فردخلاق با کنجکاوی فزایندهٔ خود به گسترش دنیای ارتباطی خود اقدام می کند. او به کتاب ها و تجارب دیگران و تحقیقات و مطالعات علمی و اجتماعی سر می کشد. از این رو می کوشد اطلاعات و تجارب زیادی را برای کار و تلاشش به دست آورد. به علاوه او ذهنی باز برای پذیرش طرح های خوب دیگران دارد و از تجربه کردن آن چه دیگران از آن هراس دارند، اجتناب نمی کند. این روحیه به طور طبیعی به افزایش فرصت ها برای کار و اشتغال خواهد انجامید (پیرخایفی، ۱۳۷۹)
در یک تقسیم بندی از تأثیرات خلاقیت در اشتغال می توان در دو حوزهٔ فردی و سازمانی اشاره کرد:
الف) حوزهٔ فردی
۱) علاقه مندی خلاقهٔ فرد در دوران کودکی و نوجوانی به کار و شغل او در آینده جهت می دهد.
۲) خلاقیت به بهبود راه حل های فرد برای شغل یابی خواهد انجامید.
۳) خلاقیت در ایجاد و تأمین رضایت شغلی مؤثر است.
۴) خلاقیت به کسب تجربیات مفید و استفادهٔ مناسب از فرصت ها یاری می رساند.
۵) خلاقیت به شکوفایی استعدادها در مشاغل مختلف منجر می شود.
۶) خلاق شدن در مشاغل مختلف فرصت انتخاب شغل دلخواه را در اختیار فرد قرار می دهد.
۷) خلاقیت به افراد شاغل فرصت ابراز شایستگی در شغل را اعطا می کند.
۸) خلاقیت به افراد روحیهٔ پشتکار و مقاومت را در جهت موفقیت شغلی اعطا می کند.
ب) حوزهٔ سازمانی
۱) خلاقیت به نوآوری شغلی که محصول آن تنوع در اشتغال است یاری می رساند.
۲) خلاقیت بـه افـزایش بـازده کار و شغل کمک می کند.
۳) خلاقیت به پویایی افراد و تلاش بیشتر برای کار و شغل کمک می کند.
۴) خلاقیت ضریب آسیب پذیری شغل را با شکار طرح های خوب کاهش می دهد.
۵) خلاقیت بر صرفه جویی در پول و سرمایه برای کار تأثیر می گذارد.
۶) خـلاقیت وابستگی به مشاغـل دولتـی را از راه پرورش استقلال کاری می کاهد.
۷) خلاقیت به توسعه و گستردگی کار و شغل در آینده می انجامد.
۸) خلاقیت به ایجاد فرصت های شغلی متنوع برایدیگران منجر می شود.
۹) خلاقیت به ایجاد فضای رقابت در کار و خلق مشاغل بهره ور کمک می کند.
۱۰) خلاقیت در هر حوزهٔ کاری به بسط و توسعهٔ آن یاری می رساند.
۱۱) خلاقیت به ایجاد مشاغل مولد در جامعه کمک می کند.
۱۲) خلاقیت به اصلاح شکل کنونی اشتغال (مشاغل غیر مولد) کمک می کند.
۱۳) خلاقیت به ایجاد مشاغـل بـا بازدهی ابتکاری یاری می رساند.
۱۴) خلاقیت فرصت کسب سود بیشتر را به افراد شاغل اعطا می کند

● جمع بندی و نتیجه گیری
بر مبنای آن چه نشان دادیم «خلاقیت» عاملی مؤثر در عرصهٔ مدیریت است؛ به ویژه آن که به تحولاتی عمیق در روش ها، سیاست ها و راه کارهای سازمانی و تولیدی می انجامد. مدیران خلاق و کارآفرین، همراه با سازمان های کارآفرین، قادرند توان خلاقهٔ افراد شاغل را (کارمندان، کارگران و صنعت گران) را شکوفا سازند. به عبارت دیگر، خلاقیت به افزایش فرصت های کار و شغل در کشور ـ از طریق افزایش بازدهی خلاق در عرصه های مختلف نظیر علم، صنعت، هنر، ورزش، وموارد متعدد دیگر ـ از توان مضاعفی برخوردار می گردد.
در پایان مقاله، تلاش می کنیم نشان دهیم که با اِعمال و ترغیب خلاقیت در عرصه های مورد اشاره فرصت های اشتغال زایی فراوانی در کشور به وجود می آید.
حوزهٔ علم و دانش: در این حوزه، موقعیت ها و فرصت های بسیاری برای ایجاد اشتغال در کشور وجود دارد. به عنوان نمونه می توان به چهار موقعیت و فرصت طلایی اشاره کرد:
در کشور ما سازمان های پژوهشی فراوانی وجود دارند که در صورت توجه جدی به مطالعات وپژوهش های خلاق (نو و بدیع)، فضای مناسبی برای تحقیقات علمی، سازمانی، صنعتی و هنری به وجود خواهد آمد. در واقع با پدید آمدن تقاضا برای تحقیقات گوناگون، فرصت مناسبی برای اشتغال پژوهش گران جوان فراهم خواهد شد.
دانشگاه ها و مدارس: اگر فضای آموزشی کشور به ترغیب دانشجویان و دانش آموزان به سوی مشاغل مولد و خلاق بپردازد، ایدهٔ فرصت اشتغال به چند برابر افزایش خواهد یافت. بدین منظور بازبینی محتوای دروس غیر کاربردی (بدون بازده برای جامعه) و پرورش روحیهٔ خلاق و مولد در دانش آموزان و دانشجویان به اشتغال ورزی آنان در آینده کمک بسیاری خواهد کرد.
سازمانها: موقعیت دیگر در این مورد «سازمان ها» هستند. در کشور ما سازمان ها عمدتاً شکل دولتی دارند تا خصوصی. این شکل از کار و اشتغال نتیجه ای جز وابستگی به درآمد محدود سازمانی و اشتغال به کارهای نه چندان دلخواه ندارد. سازمان های دولتی کشور عمدتاً کمتر اهل ریسک و تحولند. به همین دلیل کمتر به خلق فرصت های بهترِِِِِِ اشتغال می پردازند. برای رفع این مشکل، تغییر در استراتژی های سازمانی از قالب سنتی به نوآوری (تحولی)، خلق سازمان های مولد و بهره ور، پرورش و جذب مدیران خلاق و کارآفرین به شکوفایی اشتغال مولد و بهره ور در جامعه کمک خواهد کرد.
عرصهٔ صنعت و تولید: فرصت های اشتغال در این عرصه، به افزایش قابل توجهی نسبت به عرصهٔ قبل می رسد. در کشور ما صنایع دولتی به غول های صنعتی می مانند که فرصت رقابت را از سایر صنایع غیر دولتی و کوچک می گیرند. برای ایجاد اشتغال صنعتی و تولیدی لازم است صنایع غیر دولتی به سرعت گسترش یابند و فرصت ساخت و تولید بیشتر به آنان ـ و به هر فرد علاقه مند به این موضوع ـ داده شود. چنان چه جامعه فرصت آفرینش گری تولیدی را به افراد بدهد و امکانات در دسترس قرار گیرد، مشاغل تولید و صنعتی مولد به سرعت رشد پیدا می کنند و هماهنگ با استعداد های خلاقهٔ افراد، محصولات و تولیدات جدید تولید خواهند شد.
در صنایع دولتی به بازبینی جدی در استراتژی ها (کوتاه مدت و بلند مدت) نیاز داریم تا بدین ترتیب صنایع از قالب غیر بهره ور به سوی بهره وری و پر بازده تغییر جهت دهند. قطعاً فضای رقابت داخلی و خارجی به استراتژی های جدید صنعتی که فرصت های اشتغال مولد و خلاق را فراهم می آورد، نیازمند است. در صنایع غیر دولتی نیز بیش از هر چیز به استراتژی های حمایتی برای بازدهی های نوآورانه نیاز است. صنایع غیر دولتی را باید به رقابت با صنایع نوآور تشویق کرد به نحوی که از چنگ اتکا به فرصت های دولتی رها شوند. در این صورت سرمایهٔ اصلی این صنایع انسان های خلاق آن خواهند بود، نه لزوماً سرمایه های مالی. آیا با تحولی عظیم و شگرف در این حوزه ها فرصتی برای بی کاری باقی خواهد ماند؟
عرصهٔ هنر و نشر: در این حوزه نیز در جذب مشتاقان به کار و تلاش تأثیر فراوانی دارد. بدون اغراق، در جامعهٔ ما فرصت های شغلی هنری اندکی برای مشتاقان کار وجود دارد. به عبارت دیگر، هنر تا رسیدن به شکل حرفه ای خود هنوز فاصلهٔ زیادی دارد. در حقیقت، این هنر حرفه ای است که می تواند زایش داشته باشد و کارآفرینی کند. موقعیت های هنری دیگر، در صورت حمایت قانونی، قابلیت اشتغال زایی بالایی برای جویندگان کار و اشتغال به وجود می آورند
در این عرصه شغل خوب فقط به نوع خاصی از مشاغل (پزشکی و مهندسی) نمی شود بلکه هزاران شغل را که از ظرافت ذوقی خاصی برخوردارند شامل می شود (منطقی، ۱۳۸۳) امروزه در دنیا «هنر» یک گوهر گران قیمت محسوب می شود که هنرمندان از طریق آن به تعالی اقتصادی و اجتماعی می رسند. یکی از بزرگ ترین وظایف متولیان امر اشتغال، این است که فرصت برابری را برای رشد سایر حرفه ها، به ویژه مشاغل هنری، به وجود آورند.
در نیل به این مقصود، اصلاح ساختار غیر خلاقانهٔ سازمان های متولی امور هنری، بازبینی قوانین و مقررات محدود کننده و آسیب زا، حمایت از هنرمندان خلاق و پویا، ایجاد فضای کار و رقابت در عرصه های گوناگون هنری، از واجبات به شمار می آیند.
ورزش: عرصهٔ مهم پایانی ورزش است، چیزی که جوانان بسیاری مشتاق آنند. آیا ورزش را باید تفریح و سرگرمی تلقی کرد یا نوعی شغل و حرفه؟ در کشور ما تلقی اول بیشتر معنا دارد در حالی که ورزش می تواند یک شغل رسمی نیز باشد؛ اما همانند هنر ورزش نیز از ماهیت حرفه ای برخوردار نیست؛ بنابراین امری صرفاً تفننی تلقی می شود.
در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، ورزش یک شغل به شمار می رود و دوستداران آن، متناسب با علایق و توانایی های خویش، به سوی این رشتهٔ جذاب گرایش می یابند. خاصیت ورزش حرفه ای این است که ورزشکار، متناسب با ذوق و استعداد خویش، پیشرفت می کند بنابراین فرد به فعالیت دلخواه و کسب درآمد می پردازد. در کنار تنوع مشاغل ورزشی می توان به فناوری های خلاق ورزشی نیز توجه کرد که فوق العاده اشتغال زا هستند.
اگر ورزش صورتی حرفه ای پیدا کند، به سرعت فناوری های ورزشی و تولیدات مرتبط رشد خواهند کرد و امکان اشتغال بالای این عرصه نیز به وجود می آید. بدین منظور، نیاز به تجدید نظر جدی در سیاست های ورزشی کشور داریم. در حقیقت، باید با نوآوری مشکلات را از پیش رو برداشت. اصلاح و بازبینی برنامه ها و مقررات سازمان های متولی ورزش در کشور، امکان توسعهٔ مشاغل ورزشی را به وجود می آورد. به طور کلی، خلاقیت در ورزش به معنای ایجاد اشتغال حرفه ای و تدارک فرصت های تولید صنعتی در ورزش است

 
     
     
 
   منبع مقاله:  وبلاگ علوم اجتماعی
 
 
 
 
 
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩١/٠٩/١۵ تعداد بازدیـد : ١٢٠٣ نسخه چاپی
 
 
طبقه بندی موضوعی    
اقتصاد و بازرگانی    
بهداشت و سلامت    
جامعه    
دانش و زندگی    
دین و اندیشه    
سیاست    
علم و آموزش    
فرهنگ و هنر    
فناوری و ارتباطات    
مدیریت شهری    
ورزش    
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣  نفر کاربران آنلاین :
۲۱۴,۵۴۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
مرکز اطلاعات مدیریت شهری
سایت مرجع مدیریت شهری
موسسه فرهنگی تبیان
موسسه فرهنگی راسخون
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
پیام ها و اطلاعیه ها
 
دسترسی سریع 
آرشیـو
آرشیـو شهرداری همدان
آرشیـو سایر مقالات
سامانه پذیرش مقالات
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان